BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Soha nem volt még ilyen drága az élelmiszer

Már a világszerte éhínségeket kiváltó 2007-2008-as szinteknél is magasabbak az élelmiszerárak – derül ki az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Világszervezet (FAO) mutatójából; az EB szerint részben az árupiaci spekuláció is felel ezért.

2011. február 3. csütörtök, 11:27

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tovább emelkedett a FAO élelmiszer árindexe – amely különböző élelmiszeralapanyagok árának változását méri súlyozva –, a 230,7 pontos januári eredmény felülmúlja az eddigi rekordot, a 2008 júniusi 224,1 pontot is.

A cukor ára különösen nagyot nőtt, a decemberi 398,4 pont után 420,2 pontra nőtt, ami szintén rekordnak számít. A gabonaindex 244,8 pontra, az étkezési olaj árindexe pedig 277,7 pontra ugrott.

A FAO közgazdásza, Abdelreza Abbassian szerint minden arra utal, hogy nem szűnik az inflációs nyomás, és még hónapokon keresztül ilyen magasan maradnak az élelmiszerárak.

A szakértő szerint számos kedvezőtlen kínálati tényezőnek köszönhető a már most láthatóan több helyen is szociális feszültségeket és politikai instabilitást okozó áremelkedés – és a következő hónapokban nem várhatóak pozitív fejlemények a termésben.

A Rabobank Reutersnak nyilatkozó elemzője szerint különös, hogy hiába volt az előző élelmiszerválság óta hatalmas előrelépés a termelésben, mégsem sikerült akkora készleteket felhalmozni, amivel elejét lehetett volna venni az ilyen meredek áremelkedésnek.

Az Európai Bizottság egy szerdán kiadott tanulmányban elismerte: a súlyos következményekkel járó áremelkedésben, illetve az áringadozás erősödésében az árupiaci spekuláció is nagy szerepet játszik.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet