Szlovákia az euró jövő évi bevezetését követően inflációs nyomásnak lesz kitéve - nyilatkozta tegnap Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke a pozsonyi Slovakia Euro Changeover nemzetközi konferencián, hozzátéve: "Attól tartunk, hogy Szlovákia mint az eurózóna szintjéhez felzárkózó ország olyan inflációs nyomásnak lehet kitéve, ami a gazdaságát az euró átvételét követően letérítheti a fenntartható konvergencia pályájáról." Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi és költségvetési biztosa ennek kapcsán megjegyezte: Szlovákiának robusztus gazdasági növekedése és javuló foglalkoztatottsági mutatói időszakában is éberen kell őrködnie az inflációs kockázatok kivédésén.
Pozsony éppen száz nap múlva veszi át az eurózóna közös fizetőeszközét, méghozzá úgy, hogy Trichet szerint az ország rendkívül jól teljesítette a maastrichti feltételrendszert, és tanult az eurót korábban bevezető államok tapasztalataiból. Ettől függetlenül a bankelnök, valamint Joaquín Almunia arra kérte a Fico-kormányt, hogy megfontolt gazdaságpolitikát folytasson és további reformokat vezessen be. Robert Fico szlovák miniszterelnök a nemzetközi sajtótájékoztatón kijelentette: kormánya a későbbiekben sem veri adósságba az országot, folyamatosan csökkenti az államháztartási deficitet (az idei 2,2 százalékról jövőre 1,7 százalékra, 2011-ben pedig nullszaldó elérése a terv), és küzdeni fog a pénzromlás ellen. Mindezekkel párhuzamosan viszont nem hajlandó lemondani az erőteljes szociálpolitika folytatásáról. Ján Pociatek szlovák pénzügyminiszter az inflációval kapcsolatban hozzáfűzte: a spekulatív jellegű drágításnak a készülő ártörvénnyel veszik elejét.
