BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magasabb minimálbér Szlovákiában

2008. szeptember 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák parlament csütörtökön gyorsított eljárásban elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében a kormány szabad kezet kap a havi minimálbér megállapítására. A törvénymódosítást az indokolta, hogy Robert Fico miniszterelnök 2009. január 1-jétől legalább 8900 koronára (71 200 forint) akarta emelni a minimálbért (a 9000 korona, azaz 72 000 forint sem kizárt), azonban az eddig hatályos törvény értelmében a munkaadók beleszólhattak a minimálbér alakításába. Márpedig a szlovák munkaadók a mostani 8100 koronáról (64 800 forint) legfeljebb 8690 koronára (69 520 forint) engedték volna emelni az összeget. Ha a szlovák kormány végül valóban a 8900 korona mellett dönt, akkor az 1989-es rendszerváltás óta először lesz magasabb a minimálbér Szlovákiában, mint Magyarországon, ahol várhatóan jövőre is változatlanul 69 000 forint marad. Robert Fico azzal érvelt, hogy a gyors gazdasági növekedés lehetővé teszi a legkisebb bérek dinamikusabb emelését is, ezzel szemben a munkaadók és az ellenzék tiltakozott az eddigi, konszenzuson alapuló bérmegállapodási rendszer felrúgása miatt. Szlovákiában egyébként 2008 második negyedévében 21 459 korona (171 672 forint) volt az országos átlagbér.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet