A szlovák parlament csütörtökön gyorsított eljárásban elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében a kormány szabad kezet kap a havi minimálbér megállapítására. A törvénymódosítást az indokolta, hogy Robert Fico miniszterelnök 2009. január 1-jétől legalább 8900 koronára (71 200 forint) akarta emelni a minimálbért (a 9000 korona, azaz 72 000 forint sem kizárt), azonban az eddig hatályos törvény értelmében a munkaadók beleszólhattak a minimálbér alakításába. Márpedig a szlovák munkaadók a mostani 8100 koronáról (64 800 forint) legfeljebb 8690 koronára (69 520 forint) engedték volna emelni az összeget. Ha a szlovák kormány végül valóban a 8900 korona mellett dönt, akkor az 1989-es rendszerváltás óta először lesz magasabb a minimálbér Szlovákiában, mint Magyarországon, ahol várhatóan jövőre is változatlanul 69 000 forint marad. Robert Fico azzal érvelt, hogy a gyors gazdasági növekedés lehetővé teszi a legkisebb bérek dinamikusabb emelését is, ezzel szemben a munkaadók és az ellenzék tiltakozott az eddigi, konszenzuson alapuló bérmegállapodási rendszer felrúgása miatt. Szlovákiában egyébként 2008 második negyedévében 21 459 korona (171 672 forint) volt az országos átlagbér.
