Az első félévben Csehország idegenforgalmi devizabevétele elérte a 65,4 milliárd cseh koronát (660 milliárd forint), ami 3,5 százalékkal haladja meg 2007 hasonló időszakának bevételét - jelentette tegnap a CTK cseh hírügynökség. Jirí Vackár cseh régiófejlesztési miniszterhelyettes közölte: az euróban számított turisztikai bevételek 16 százalékkal, a dollárban számítottak 33 százalékkal emelkedtek, a cseh koronában kifejezett összeg csak azért nőtt lassabban, mert az ország fizetőeszköze idén látványosan erősödött. A cseh statisztikai hivatal (CSÚ) adatai szerint 2008 első hat hónapjában összesen 3,12 millió külföldi szállóvendég kereste fel az országot, ami 2007 hasonló időszakához viszonyítva 3,6 százalékos növekedést jelent. Jan Tucka, a STEM/MARK ügynökség munkatársa hozzátette: ehhez az adathoz hozzá kell számítani azt az 1,3 millió főt, aki ingyen magánszálláson lakott, további 4,3 millió egynapos látogatót, valamint az 1,4 millióra tehető átutazót. Összességében 2008 első felében 10,2 millió külföldi kereste fel Csehországot, ami nagyjából megfelel a tavalyi adatnak. A turisták napi átlagban 2200 koronát (22 500 forint) költöttek, ami 1,2 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Legtöbben Németországból jöttek (21 százalék), majd Nagy-Britannia (15 százalék) következik. A legtöbben Prágát keresik fel, a második helyen pedig Karlovy Vary (Karlsbad) következik.
