Generáljavításra szorul a bősi vízi erőmű - közölte Ján Chrbet szlovák környezetvédelmi miniszter. Bár a létesítményt folyamatosan megújítják, generáljavításon eddig még nem esett át - tette hozzá. A 2008 és 2013 között megvalósuló átfogó felújítás mintegy 4 milliárd szlovák koronát (132,8 millió euró) emészt fel, a munkálatok pontos kezdete azonban egyelőre nem ismert. Az 1992 októbere óta működő vízlépcső zsilipkamráinak hidraulikus rendszereit kellene elsősorban kicserélni. A szükséges forrásokat mindenképpen elő kell teremteni, mert nem fordulhat elő, hogy sem az egyik, sem a másik zsilipkamra nem működik - hangsúlyozta a miniszter. Jelenleg az egyik zsilipkamra éppen javítás alatt van. Miroslav Smál, a pénzügyminisztérium szóvivője közölte: a finanszírozás kérdése a kormány és a parlament elé kerül. A bősi vízi erőművet az 1977-es csehszlovák-magyar kormányközi egyezmény alapján kezdték építeni, ám a magyar fél 1989-ben végleg elállt a nagymarosi rész megépítésétől.
