Lehetséges, hogy idén Csehországból már több osztalék áramlik ki, mint amennyit az osztalékot kifizető társaságok visszaáramoltatnak cseh cégeikbe - írta a Mladá Fronta Dnes című napilap. Csehország száz legnagyobb társaságából hetven külföldi kézben van, és a külföldi tulajdonosok évről évre egyre több osztalékot küldenek haza. A cseh jegybank és a Raiffeisenbank adatai alapján 2006-ban a külföldre utalt osztalék nagysága 98,8 milliárd cseh korona (988 milliárd forint) volt, 2007-ben már 108,8 milliárd korona, idén 130,6 milliárdot, jövőre pedig 150,1 milliárd koronát várnak. A Csehországban maradó összeg a vizsgált időszakban a következőképpen alakult: 2006-ban 99,7 milliárd, 2007-ben 130,6 milliárd korona, idén 137,1 milliárdot, jövőre pedig 144 milliárdot várnak. "Idén az a helyzet, hogy az arányokat tekintve egy korona osztalékra szintén egy, Csehországban maradó korona esik. Jövőre viszont az ország hátrányára bekövetkező fordulatot várunk. A külföldre átutalt osztalék nagysága először fogja meghaladni a Csehországban újra beruházott pénz nagyságát" - magyarázta Ales Michl, a Raiffeisenbank elemzője. Az elemző számításai szerint 2009-ben 150 milliárd korona (1500 milliárd forint) áramlik ki és csak 144 milliárd cseh korona marad otthon a további beruházásokra.
Idén a legnagyobb osztalékátutalók a spanyol Telefonica mobiltársaság (15 milliárd korona), a félig állami CEZ villamos művek (6,3 milliárd) és a francia Société Générale pénzintézet (6,4 milliárd korona). 2008 első hat hónapjában osztalék formájában 79 milliárd korona hagyta el az országot, miközben 2007 hasonló időszakában még csak 48 milliárdra rúgott ez az összeg. A Mladá Fronta Dnes szerint a növekvő osztalékkifizetés egyrészt Csehország gazdasági lendületének, másrészt a külföldi társaságokat már sújtó pénzügyi krízisnek tulajdonítható. Az újság szerint igazi aggodalomra az adna okot, ha az országból osztalék formában távozó összeg már kétszeresen meghaladná a visszaforgatott pénz volumenét. Ez annak volna az előjele, hogy a cégek valószínűleg már fontolgatják távozásukat a cseh piacról - mondta Ales Michl.
