A cseh parlament pénteken elfogadta azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében a külföldi munkavállalók 2009 januárjától zöldkártyát kapnak. A zöldkártyától a külföldiek alkalmazásának megkönnyítését várják, és a Mladá Fronta Dnes internetes verziója szerint a cégek számára több képzetlen munkaerő áll majd rendelkezésre - feltéve, ha a szenátus és a köztársasági elnök is aláírja a törvényt. A csehországi cégek 2009-től abban az esetben kérhetik a külföldi alkalmazott felvételét, ha az érintett állást legalább egy hónapja nem tudják betölteni európai uniós polgárral (jelenleg három hónapot kell várni). Petr Necas cseh munkaügyi miniszter szerint Csehország gazdasága nem tudna meglenni külföldi munkavállalók nélkül, ezért egyszerűsítik az ügyintézést és az adminisztratív terheket. A munkaügyi tárca szerint július végén hivatalosan 278 300 külföldi dolgozott Csehországban, csak idén eddig legalább 38 ezren jöttek az országba. A zöldkártya hatálya két évre szól, az igénylőnek bizonyítani kell, hogy erre az időtartamra van állása és az álláshoz szükséges végzettséggel rendelkezik. Jelenleg a nem uniós polgárok legfeljebb egy évre szóló munkaengedélyt kapnak Csehországban. Jelenleg az Európai Unióban például Nagy-Britanniában, Írországban, Németországban, Hollandiában és Belgiumban működik a zöldkártyás modell.
