BUX 139339.63 0,03 %
OTP 45130 -0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább szorongatják a szlovák egészségbiztosítókat

2008. augusztus 24. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák egészségügyi minisztérium módosítani akarja az egészségbiztosítókról szóló törvényt. A tárcaközi egyeztetésen lévő koncepció olyan elemet is tartalmaz, amely szerint a magán-egészségbiztosítóknak is a kormány elé kellene terjeszteniük a költségvetési tervüket, a büdzséjüket pedig a kabinet hagyná jóvá. A lépés beleillik a kormány politikájába, amivel szűkíteni kívánja a magánszféra és bővíteni az állami szektor mozgásterét az egészségügyben és más területeken is (az energiacégeket például nemrég államosítással fenyegették meg arra az esetre, ha nem mutatnak megegyezési készséget a lakossági tarifák ügyében). A kabinet tavaly kierőszakolta, hogy a magán-egészségbiztosítók a működési költségen kívül a teljes összeget forgassák vissza az egészségügybe, ami gyakorlatilag a profit semmissé tételével egyenlő.
A pénzügyminisztérium mindazonáltal nem ért egyet a mostani javaslattal, mivel a lépést a biztosítók külföldi tulajdonosai a gazdálkodásukba való beavatkozásként fognák fel. A tárca szerint ez aránytalan beavatkozás lenne a befektetők jogkörébe, ami végül nemzetközi perekhez vezetne. Pozsony már most is nemzetközi per elé néz, mert a Dovera magán-egészségbiztosító holland tulajdonosa 15 milliárd korona (118 milliárd forint) kártérítést követel a kormány tavalyi lépése miatt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet