Szlovákia gazdasági növekedése 2008 második negyedévében ugyan 2006 óta nem látott szintre lassult, ennek ellenére a 7,6 százalékos tempóval még mindig az Európai Unió leggyorsabban bővülő gazdasága - derül ki a szlovák statisztikai hivatal (SSÚ) tegnap közzétett elemzéséből. A bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévben - az első negyedévi 8,7 százalék után - 7,6 százalékkal nőtt az elmúlt év azonos időszakához képest. Összességében az év első hat hónapjában 8,1 százalékkal erősödött a gazdaság.
A lassulást azzal magyarázzák az elemzők, hogy az elmúlt évek nagy autóipari beruházásaihoz hasonló befektetők már nem érkeztek az országba, nem lehet megismételni a tavalyi egyszeri és kiugró, tíz százalék feletti megugrást (a részletes GDP-adatokat szeptember 3-án teszik közzé). Feltételezzük, hogy a növekedés motorja az erős hazai fogyasztás volt, s az export is hozzájárult a dinamizmus fenntartásához - vélekedett Lubomír Korsnák, az UniCredit Bank elemzője. A második negyedéves gazdasági növekedés is hozzájárult a foglalkoztatottság növekedéséhez. Az alkalmazottak száma az említett időszakban 2,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, és elérte a 2,23 millió főt.
A cseh gazdasági növekedés év/év alapon 4,4 százalékra lassult a második negyedévben, ez nemcsak az előző három hónap 5,3 százalékához mérten kevés, hanem elmarad az öt százalék körüli elemzői várakozásoktól is. Az első kommentárok szerint az adat azt tükrözi, hogy a fogyasztási kiadásokat visszafogta a túl izmos korona, illetve az erősödő infláció.
