A német határvidéket érintő, főleg Csehországba tartó benzinturizmus egyre nagyobb bevételkiesést okoz – írja a szászországi Freie Presse című lap. A német olajfeldolgozók szövetségének adatai szerint 2005 első felében a motorbenzin eladása 5 százalékkal, a gázolaj értékesítése pedig 1,5 százalékkal esett vissza. A szövetség szóvivője úgy látja, e visszaesés mögött a magas benzinár, a gyenge konjunktúra és a benzinturizmus áll. A Freie Presse úgy tudja, hogy a cseh üzemanyagtöltő-állomásokon tankoló németek döntően német eredetű terméket vásárolnak, mivel a német olajfinomítók számottevő cseh exportot folytatnak. A finomítók egyébként ugyanazon az áron értékesítik termékeiket Csehországban és Németországban, ám az előbbiben kevesebb adó rakódik a kiskereskedelmi árra. „A környezetvédelmi adó nélkül a cseh és a német benzin ára hozzávetőlegesen azonos lenne” – panaszkodott a lapnak Michael Lohse, Délnyugat-Szászország ipari és kereskedelmi kamarájának elnöke. Becslések szerint a német autósok a határvidék túloldalán tavaly 1,4 milliárd liter benzint és 1,2 milliárd liter gázolajat tankoltak.
Napjainkban a német és a cseh üzemanyagár literje közötti átlagos különbség 28 eurócent. Csak Szászországban olyan méreteket öltött a benzinturizmus, hogy a német–lengyel és a német–cseh határvidéken az utóbbi időszakban legalább 100 benzinkutat zártak be.
