BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szlovákiai Komáromból hoz munkaerőt a magyar Komárom

2004. június 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Komárom megye munkaadói júniustól egyre intenzívebben vadásznak munkaerőre Dél-Szlovákia határ menti régióiban, konkrétan a dunaszerdahelyi és a komáromi járásban – írja a pozsonyi Pravda. A lap úgy tudja, hogy a magyar Komárom munkaügyi hivatala mintegy 1500 betöltetlen munkahelyet tart nyilván, ebből 1000 állandó, 500 pedig idényjellegű. „Az érdeklődés annak köszönhető, hogy a magyar oldalon
csupán 4,3 százalékos a munkanélküliség” – mondta Eleonóra Slepecká, a (rév)komáromi munka- és szociális hivatal igazgatója. A szlovák komáromi járásban 18,38 százalékra rúg az állástalanok aránya.
Slepecká szerint magyar oldalon a cégek gyártócsarnokokkal, gyártási programmal rendelkeznek, viszont szűkölködnek képzett munkaerőben.
A munkavállalók átcsábítása a két ország májusi uniós tagsága óta könnyebbé vált, ugyanis míg májusig a munkavállalói engedély kiváltása, a formaságok elintézése átlagosan két vagy három hónapig tartott, addig most ez 2-3 napra rövidült le. A legtöbb szlovákiai munkaerő iránt a komáromi Nokia érdeklődik, amely szeretné megkettőzni a termelését, ezért mintegy ezer szlovákiai alkalmazottra tartana igényt. A Pravda szerint szintén szlovákiai alkalmazottakra vadászik a Za-Co, a Nu-Za, a Sunarrow, a győri Philips, az SCI Tatabánya és a T-Agics. Eleonóra Slepecká a növekvő magyarországi érdeklődés mellett egy másik trendre is felhívta a figyelmet: míg korábban többnyire segéd- vagy betanított munkásra volt szükség, addig napjainkban a magyar cégek egyre inkább szakképzett szlovákiai alkalmazottakra (elektroműszerész, hegesztő, lakatos, technikus) tartanak igényt. A magyarországi állás elnyerésének egyik feltétele változatlanul a magyar nyelv ismerete.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet