BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább nőtt az infláció Szlovákiában

2003. december 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A várakozásoknál nagyobb mértékben emelkedtek a fogyasztói árak novemberben Szlovákiában: az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal emelkedtek az árak, így az éves infláció az októberi 9,6-ről 9,8 százalékra gyorsult. Az áremelkedés fő forrása az élelmiszerárak drágulása volt, amit a forró, aszályos nyár okozta gyér gabonatermés számlájára lehet írni. A karácsonyi vásár korai beindulása nyomán a vártnál nagyobb mértékben nőtt a ruházati cikkek ára is. Ugyancsak jelentős szerepet játszanak a növekvő nyersanyagárak és a fogyasztási adó emelése, a belső fogyasztás viszont nem jelentős.
A szakértők szerint a magas inflációs adat nyomán a szlovák központi bank decemberben sem fogja csökkenteni az irányadó kamatot. A piaci szereplők jelentős része szerint mindazonáltal erre megvolna a lehetőség, mivel a maginfláció csak 3,1 százalékos, s nincs nyoma a gazdaságban inflációs nyomásnak. Az elemzők szerint esetleg abban az esetben lehet mégis monetáris lazításra számítani, ha a csütörtökön megjelentő harmadik negyedéves GDP-adat igen gyenge lesz.

Ács Gábor
Ács Gábor

Ez is érdekelhet