Bajnai hangsúlyozta: nincs felesleges idő, mert 700 ezer család otthona és egymillió ember autója van veszélyben, emberek tízezreinek állása és megélhetése forog kockán. Kemény, de gyógyító lépések kellenek - fogalmazott, miután Gyurcsány Ferenc hivatalosan is bejelentette eddigi gazdasági miniszterét utódjaként.

A kormányfő-jelölt kifejtette, kizárólag a hazaszeretet vezérli, és kizárólag a válság leküzdése érdekében vállalta még az elmúlt hetek méltatlan és megalázó eseményei után is, hogy vállalja a válságkezelő kormány vezetését.

Az előrehozott választás nem ördögtől való - mondta, de szerinte a válságkezelés programja addig jobb megoldás, ameddig ehhez megvan a szükséges parlamenti többség. Ugyanakkor csak addig hajlandó betölteni a miniszterelnöki posztot, ameddig ez a többség létezik. Hozzátette: a következő hetekben egyeztetni fog a politikai és szakmai szervezetekkel, elsőként a parlamenti pártokkal.

Miből állhat a csomag?

A kormányfői posztra jelölt gazdasági miniszter a Népszava információja szerint az MSZP-frakció vasárnap esti ülésén programjáról elmondta: idén 150 milliárd forintos megtakarítási csomagra lesz szükség, amit jövőre 300-350 milliárd forintos további kiadáscsökkentésnek kell követnie és a jövőre nyugdíjba vonulók számára már nem jár a 13. havi nyugdíj. A Népszabadság szerint Bajnai a frakció előtt arról beszélt, hogy két év alatt 300-500 milliárd forintos kiadáscsökkentéssel járna stabilizációs programja. Ennek részeként várható a 13 havi nyugdíj és fizetés megszüntetése, a gyes, illetve a gyed feltételeinek szigorítása.

A sajtó értesülései szerint a "Bajnai-program" részeként megszűnne a fűtéstámogatás, a gyermekek után járó lakásvásárlási kedvezmény és a lakáshitelhez igényelhető kamattámogatás. Ezen kívül a családi pótlékot két évre befagyaszthatják, a rendszeres szociális segélyt csökkenthetik, ahogyan a gyed által kínált támogatást visszafoghatják.

Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője hétfőn, a képviselőcsoport ülése után azt mondta, a program részleteit ismerik, arról vasárnap két és fél órás beszélgetést folytattak. Arra a kérdésre, meg tudja-e erősíteni, hogy a programban 600 milliárd forintos kiadáscsökkentés is szerepel, Lendvai Ildikó közölte, a kormányfőjelöltnek kell elmondani a programját, "de ha tételesen kérdezi, akkor ez az elem szerepelt a tegnapi megbeszélésen, ennek tudatában történt a szavazás". Vasárnap a szocialista párt 130 képviselő részvételével tartott frakcióülést, ahol egy ellenszavazattal és négy tartózkodással fogadták el a Bajnai Gordon által ismertetett programot - közölte Lendvai.

Minimum program

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a 2006-os Gyurcsány-csomag kiegészítése Bajnai Gordon kormányfő-jelölt valószínűsített programja. Az elemző úgy vélekedett, hogy összességében semleges hatást gyakorol a piacokra a belpolitikai helyzet változása, mivel véleménye szerint az "alap forgatókönyv" valósult meg a hétfői megegyezéssel, vagyis várható volt, hogy az MSZP és az SZDSZ előbb-utóbb megegyezik a jelölt személyében. Hozzátette: a kisebbségi kormányzás alatt tapasztalt politikai bizonytalanság nem változik egy esetleges Bajnai-kormány alatt sem.

Bajnai Gordon stabilizációs programjának nagyságrendjéről Török Zoltán azt mondta: ez a "minimum program", amely a jelenlegi gazdasági helyzetben, Magyarország fizetésképtelenségének elkerülése érdekében elvárható, ennél azonban még nagyobb kiadáscsökkentésre lenne szükség. A hosszú távú növekedéshez tovább kellene faragni a kiadásokat, így oktatási, egészségügyi és önkormányzati reformra is szükség lenne. Hozzátette: ez nem várható el egy egy évig hivatalban lévő kormánytól.

Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője szerint is semlegesen reagálhat a piac Bajnai Gordon kormányfői jelölésére, illetve gazdasági programjára. Egyrészt nyilvánvalóvá váltak azok a félelmek, amelyek szerint a költségvetés helyzete rosszabb a vártnál, és nagyobb, mintegy 500 milliárd forintos kiadáscsökkentésre van szükség - idézte Barczát az MTI. Másrészt viszont pozitívan hathat az a tény, hogy a múlt héthez képest immár jobban körvonalazódik a belpolitikai helyzet megoldása és a válságkezelő program.

Kamatemelés jöhet?

Megerősödtek a kamatemelési várakozások, és a következő hónapokra 1 százalékpontos jegybanki alapkamat-emelést áraz a piac - mondta Barcza György. Hozzátette: az ez irányú várakozásokat erősíti, hogy a márciustól várható inflációs adatok rosszabbak lehetnek amiatt, hogy a magasabb euró-forint árfolyamhoz igazított piaci árak ekkortól jelenhetnek meg a termelők és a cégek áraiban. A Bajnai-csomag nagyságrendjéről az elemző azt mondta: a jelenlegi helyzet orvoslására elegendő a valószínűsített 500 milliárdos megszorító csomag.