A tranzakciószámok csökkenése az árak emelkedésével egyértelmű ingatlanpiaci konszolidációt jelez, hiszen az árak szintje több szegmensben is elérte azt a határt, ahol már a vevői kereslet megtorpan: ez különösen jól látható Budapesten, ahol a pesti panellakások 39 százalékos éves drágulással már megközelítették a budai árszintet.
Budán az átlagos panelnégyzetméterár meghaladta az 1,1 millió forintot, míg Pesten átlépte az 1 millió forintot. A téglaépítésű lakásoknál szintén erős növekedés volt: Pesten 18 százalékos, Budán 16 százalékos áremelkedést mért a Duna House. Eközben az alkuk mértéke minimális maradt: a panelek esetében Budapesten mindössze 1–2 százalék, vidéken is csupán 3 százalék körül alakult.
Kapcsolódó
Vidéken is hasonló tendencia érvényesült: a kisebb alapterületű ingatlanok továbbra is népszerűek, de a 100–120 m²-es ingatlanok aránya is nőtt. A nyugati megyékben a panelek átlagára 720 ezer, keleten 586 ezer forint volt négyzetméterenként. A kereslet enyhülését a Duna House Keresletindex is tükrözi: az áprilisi 76 pontról májusban 73 pontra csökkent az érték. A kerületi érdeklődésben a 12., 13., 14., valamint a 8. és 9. kerületek iránt nőtt meg leginkább az érdeklődés, míg néhány külső kerületben stagnálás vagy enyhe csökkenés volt megfigyelhető.
A vevői preferenciák továbbra is a jó állapotú és azonnal költözhető ingatlanok felé tolódnak. Lakóhelytől függően a vásárlók 28-40 százaléka ilyen típusú lakásokat keresett. A teljes felújítást igénylő ingatlanok kereslete mérsékelt, Budapesten és Pest vármegyében mindössze 8-11 százalék. A kereslet és tranzakciószámok mérséklődése ellenére az ingatlanok forgási sebessége továbbra is gyors. A budai panellakások átlagosan 1,5 hónap alatt keltek el, míg a vidéki panellakások értékesítése 2-3 hónapot vett igénybe. A használt téglalakások és házak eladásához vidéken 3-4 hónapra, a fővárosban 3 hónapra volt szükség.
Összegzésként elmondható, hogy a piac jelenleg egy kifeszített ár-kereslet egyensúlyi helyzetben van. Az árak már korlátozzák a vásárlói mozgásteret, ugyanakkor a hitelpiac erősödése arra utal, hogy a finanszírozási háttér stabilizálódik. A vásárlók tudatosabbak, fókuszuk az élhető, azonnal használható ingatlanokon van. A következő hónapokban a piac iránya várhatóan az árkorrekciók, illetve a kereslet élénkítését célzó ösztönzők felé mozdulhat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja

A Revolut felfüggeszti néhány szolgáltatását Magyarországon

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Brutális lemaradás: 13 EU-ország már elérte, amiről mi csak álmodunk

Trump kivételt tenne a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Gyors, hamar elkészül, de egyenes úton vihet a vastagbélrákhoz

Így rontjuk el a kávé jótékony hatását, pedig meghosszabbítaná az életet
