BUX 139467.45 0,12 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ingatlanpiac: jönnek a románok és az írek

A korábbi évek csökkenő számaival szemben tavaly újra emelkedésnek indult a külföldi magánszemélyek által Magyarországon vásárolt ingatlanok száma - derül ki a Belügyminisztérium hatósági és adminisztratív főosztálya által készített jelentésből. A NAPI Gazdaság cikke.

2004. március 22. hétfő, 08:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Külföldiek 2003-ban 5107, 2002-ben 4973, 2001-ben 6266 ingatlant vásároltak itt. Az összeállításból kiderül, hogy az Európai Unió polgárai tavaly is jóval kevesebb ingatlant vettek, mint egy évvel korábban, erre elsősorban a három legnagyobb vásárlónak számító EU-nemzet, sorrendben a németek, az osztrákok és a hollandok lanyhuló érdeklődése a magyarázat. A három ország polgárai közül 2002-ben még 3903-an, míg tavaly csak 3585-en vettek ingatlant.

Ugyanakkor nőtt az írek és a britek vásárlási kedve 2003-ban, de együttesen is csak 270-en vásároltak, szemben az egy évvel korábbi 148-al, így ez gyenge ellensúlynak bizonyult. A tíz legnagyobb vásárlóként nyilvántartott náció között vannak az egyre nagyobb érdeklődést mutató románok; a keleti szomszédunkból érkező vevők száma csak tavaly mintegy százzal, 614-re növekedett. Ezzel a számmal az összesített listán a harmadik legtöbb vevőt adó országként szerepel Románia, megelőzve az EU-s listán fentebb harmadikként említett, ugyancsak hagyományosan sokat vásároló hollandokat is.
Összességében az Európai Unió polgárai közül kikerülő vásárlók aránya folyamatosan csökken. Bár részesedésük még mindig rendkívül magas: 2003-ban 72,99 százalék, 2002-ben 74,63 százalék, 2001-ben pedig 78,14 százalék volt az összes külföldiek által magánszemélyként megszerezett ingatlant tekintve.

Tavaly a hét nyugat-dunántúli megyében csökkent a vásárlások száma, ami jól magyarázható a német és az osztrák vevők elpártolásával, élénkült ellenben az érdeklődés Hajdú-Biharban és Bács-Kiskunban. A nyugati-országrészt azért nem kell félteni, megyéi a legkapósabbak között szerepelnek. Korábban, 2001-ben még Somogy volt az abszolút első, ezer külföldieknek eladott ingatlannal.
Emellett elmondható, hogy a tavalyi növekedést a budapesti ingatlanok iránti - évek óta bővülő - kereslet határozta meg, ugyanis amíg 2001-ben még csak 597, 2002-ben már 665, 2003-ban pedig már 742 ingatlant szereztek a fővárosban külföldiek. Ez a tendencia idén várhatóan tovább erősödik: mint lapunk arról korábban beszámolt, csak ír vásárlók idén több száz ingatlan megvételére adtak megbízást. Általában a külföldiek ingatlanvásárlása az elsőtől a negyedik negyedévig folyamatosan növekszik, de az EU-csatlakozás előtti roham miatt vélhetően az idén a második negyedév lesz a legerősebb. Sok vásárlás nem magánszemélyek vételeként valósul meg, hanem erre a célra hoznak létre egy céget. Az ilyen vevők száma azonban nem mérhető.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet