Augusztus 14-én megkezdődik a rövidített munkaidős foglalkoztatás kísérleti programjára való  toborzás Lengyelországban – ez az első ilyen program Európa ezen részén – írta meg a Fakt. Ez nem egy maroknyi vállalatot érint, hanem egy széles körű kampányt jelent, amely akár több ezer lengyel alkalmazottat is érinthet különböző iparágakban.

Ösztönözni szeretnénk a rövidebb munkaidőt, és ösztönözni a megoldások tesztelését különféle szervezeteknél

– jelentette ki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk munkaügyi miniszter. A kísérleti programban nemcsak magáncégek, hanem irodák, alapítványok és szakszervezetek is részt vehetnek.

A kormány komoly pénzügyi ösztönzőket készített elő.

  • A munkáltatók akár 1 millió zlotyi támogatást is kaphatnak egy kísérleti projektre. A maximális költség alkalmazottanként 20 000 zloty.

A részvételnek feltétele is van.

  • A munkáltatónak legalább a személyzet felét be kell vonnia a programba, és garantálnia kell, hogy senki sem veszíti el az állását vagy a fizetését. Ez egyfajta védelem a visszaélések ellen, és garancia arra, hogy a csökkentett munkaidő nem ürügy a munkavállalók kárára történő pénzmegtakarításra.

A program három szakaszból áll:

  • előkészítés 2025 végéig,
  • éves tesztelés 2026-ban
  • és összefoglaló 2027-ben.

A résztvevőket felmérések és jelentések segítségével fogják nyomon követni, hogy felmérjék a változások tényleges hatásait.

Az első lengyel munkavállalók már 2026 januárjától rövidített munkaidőben dolgozhatnak.

Egyre csökken a munkaidő Európában, de hol állunk, mi magyarok?

Európa-szerte jellemző tendencia, hogy az öreg kontinens országaiban az emberek egyre kevesebb időt töltenek munkával. A téma kutatói a tendenciát a részmunkaidős foglalkoztatás terjedésének és a nők nagyobb arányú munkavállalásának tulajdonítják. Mutatjuk, pontosan hol és hogyan alakulnak az arányok.