BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Z-generáció érzi magát a legrosszabbul, nem boldogulnak a fiatalok

Egy új tanulmány szerint a Z generáció kisebb hányada bodogul, mint az azonos korú Y-generációsok. Sőt, a mentális egészségüket sem igazán mondják kiválónak.

2023. szeptember 17. vasárnap, 13:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gallup és a Walton Family Foundation jelentése szerint a Z generációs amerikaiak kevesebb mint fele, mintegy 47 százaléka boldogul az életében. A mai amerikai generációk között ez az egyik legalacsonyabb arány, jóval rosszabb eredményt mutat annál, mint amikor az Y generációsok ugyanennyi idősek voltak.

A csütörtökön megjelent tanulmány célja, hogy tükrözze a Z generáció hangját a nemzedék legfontosabb kérdéseivel kapcsolatban. A kutatók idén áprilisban és májusban több mint 3 ezer, 12-26 év közötti személyt kérdeztek meg – számolt be róla a CNN.

A tanulmány azt állítja, hogy a közpolitikát, a tanulási környezetet és a munkahelyeket érintő döntéseknek figyelembe kell venniük a Z generáció perspektíváit.

A kutatók úgy vélik, sokatmondó mérőszám lehet egy olyan skála, ami azt mutatja,  hogy az emberek boldogulnak-e, küzdenek-e vagy szenvednek.

A válaszadókat arra kérték, hogy értékeljék, hogyan látják jelenlegi életüket és jövőjüket, és akkor tekintették őket boldognak, ha mindkét kategóriában magas értékelést adtak.

Ennek alapján a Z-generáció tagjainak mindössze 41 százaléka boldogul, míg az ugyanilyen korú Y-generációsok 60 százalékos arányban éreztek így.

A generációs kutatás azonban ellentmondásos, egyesek szerint ráadásul nincs tudományos alapjuk és káros címkéket aggatnak az egyes nemzedékekre. Az év elején pedig a Pew Research Center rámutatott, hogy egyes generációs váltásnak tűnő trendek valójában életszakaszon és életkoron alapuló különbségek, amelyek idővel változhatnak.

Szorong, fél és magányosnak érzi magát a mai fiatalság

A kutatók arra is bizonyítékot találtak, hogy a Z generáció tagjai saját bevallásuk szerint különb mentális küzdelmekkel vívódnak, mint a korábbi generációk azonos korú tagjai. Mindössze 15 százalékuk nevezte kiválónak a mentális egészségét, ami a tanulmány szerzői szerint meredek csökkenés az egy évtizeddel ezelőtti állapotokhoz képest.

Ugyanez az arány az azonos korú Y-generációsoknál 52 százalék volt.

Ugyanakkor az elmúlt évtizedben általános jelenséggé vált a mentális egészség romlása, mivel az Y- és X- generáció tagjainak az állapota rosszabbodott 2010 óta.

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának év eleji beszámolója szerint a rossz mentális egészség továbbra is "jelentős közegészségügyi problémát" jelent a serdülők körében, különösen a tinilányok körében. Az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) 2018-as jelentése szerint a Z generáció a többi nemzedékhez képest nagyobb arányban vannak, akik rossznak gondolják a mentális egészségüket. Az APA vezérigazgatója aggasztónak, ugyanakkor pozitív jelnek gondolta az akkori eredményeket.

Ez a generáció talán jobban rá van hangolódva arra, hogy felismerje a mentális egészségével kapcsolatos problémákat, mint az idősebb generációk" – mondta Walter Evans pszichológus.

  • Háromnegyedük szerint nagy jövő áll előttük,
  • és a mentális küzdelmek ellenére tartós optimizmus jellemzi őket,
  • miközben a nemzedék alig fele érzi magát felkészültnek a jövőre.
Erre nem gondoltunk volna: a Z generáció szerint menő dolog a tőzsde
A legtöbb fiatal már foglalkozik befektetéssel, de az elemzők szerint ez nem biztos, hogy jó ötlet.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet