Már hivatalos: Budapestnek nem kell fizetnie
Rendeletben erősítették meg, hogy idén sem a fővárosnak, sem a kerületeknek, sem a megyei jogú városoknak nem kell iparűzésiadó-többletet befizetniük az államkasszába.
A PM figyelme átsiklott húszmilliárd szja-többleten
A lapunkban korábban közölt előrejelzésnek megfelelően alakult az államháztartás helyi önkormányzatok nélkül számolt mérlege idén az első két hónapban. A február végi 55,5 milliárd forint hiány az éves előirányzat 11,3 százaléka. A Pénzügyminisztérium (PM) szerint a főbb adónemekből nemhogy többlet nem keletkezett ebben az időszakban, de még az időarányosnál is csaknem 6 milliárd forinttal kevesebb folyt be, a valóságban azonban jóval kedvezőbb a helyzet.
A piac kismértékben emelte inflációs prognózisát
A januári adat alapján az elemzők igazolva látják idei inflációs prognózisaikat, ezért nem is módosították jelentősen az előrejelzéseiket. A piac 8,5-8,7 százalékos éves átlagos inflációval számol, ami 2,5 százalékkal haladja meg az államháztartás tervezésekor figyelembe vett értéket. A vártnál magasabb infláció és az import további növekedése jókora többletbevételekhez juttatná a büdzsét.
Elfogadták a kétéves költségvetést
A kormány tegnap 90 milliárd forintos kiadási csomagról döntött, aminek fedezetét a költségvetés idei többletbevételei jelentik – derült ki a keddi kormányszóvivői tájékoztatón. Matolcsy György gazdasági miniszter szerint az államháztartás GDP-hez viszonyított hiánya idén meghaladhatja az eredetileg tervezett 3,5 százalékot. Az Országgyűlés tegnap elfogadta a 2001-es és 2002-es évre vonatkozó költségvetést.