Drágulhatnak a szlovák matricák
Drágulhatnak a szlovák matricák
A GKM mielőbb megegyezne az M5-ös üzemeltetőjével
A közlekedési miniszter visszavonta az M5-ös autópálya ügyeinek intézésével megbízott miniszteri biztos kinevezését, így ezentúl Szalai Béla helyett Kovács Ferenc, a tárca helyettes államtitkára irányítja a tárgyalásokat. A lépéstől a megállapodás mielőbbi megszületését várja a minisztérium.
Kapu nélkül maradnak a kapu nélküli autópályák
Nem készült és nem is készül olyan előterjesztés a szaktárca illetékes államtitkárságán, amely alapján visszaállítanák a magyarországi autópályákra a díjszedő kapukat, illetve a matricás rendszer felszámolását javasolná – tájékoztatták a NAPI Gazdaságot a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban. Ezzel részben hivatalosan cáfolták azt a Népszabadság tegnapi számában megjelent hírt, amely szerint megszüntetnék a matricát a díjfizetéses autópályákon és két év múlva visszaépítenék a sztrádakapukat.
Kapu nélkül maradnak a kapu nélküli autópályák
Nem készült és nem is készül olyan előterjesztés a szaktárca illetékes államtitkárságán, amelynek alapján visszaállítanák a magyarországi autópályákra a díjszedő kapukat, illetve a matricás rendszer felszámolását javasolná - tájékoztatták a NAPI Gazdaságot a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban. Ezzel részben hivatalosan cáfolták azt a Népszabadság tegnapi számában megjelent hírt, amely szerint megszüntetnék a matricát a díjfizetéses autópályákon és két év múlva visszaépítenék a sztrádakapukat. Csillag István gazdasági és közlekedési minisztert lapzártánkig nem sikerült elérni, de más forrásból megerősítették lapunk információját, miszerint a 2002-2006 közötti időszakban az előző kormány által jóváhagyott autópálya-fejlesztési program folytatódik. Jelenleg a szakemberek csak az egyes autópálya-szakaszok megépítésének konkrét tervein dolgoznak; a tervekben pedig szó sincs az autópálya-kapuk visszaállításáról. Csillag - a szekszárdi tehermentesítő út átadása alkalmából - az MTI-t arról is tájékoztatta, hogy a közlekedési tárca megállapodást kíván kötni az M5-ös autópálya üzemeltetőjével, hogy ez a főút is részévé váljon az országos úthálózat mai matricás rendszerének. (Ugyanakkor még nyitott kérdés az M5-ös továbbépítésével kapcsolatos megállapodás.) Csillag szerint amikor Magyarország is az Európai Unió tagja lesz, meg kell felelnünk annak a követelménynek, hogy az úthasználó a használat arányában fizessen díjat. Ennek elérését segítheti majd a jövőben az az autók azonosítását szolgáló chipkártya, amellyel az úthasználat követése is lehetővé válik. Mindezek alapján lehet majd kidolgozni az úthasználati díj fizetését megalapozó koncepciót. A miniszter hozzátette: azok a kapuk, amelyek a pályadíj fizetésére szolgáltak, ott lesznek, ahol az országhatárnál nem magyar tulajdonú járművek haladnak át. Bubrik Gáspár
Az M7-esen 2003-tól kell díjat fizetni
A jövő évi autópálya-használati díjakról csak november környékén születik döntés - mondta Manninger Jenő, a tárca politikai államtitkára. A közlekedési tárca 2002-ben is szeretné folytatni az idén megkezdett gyakorlatát, amely alapján csökkenne a tehergépkocsik tarifája. Az M7-esen - a korábbi tervekhez képest - nem 2002. január elsejétől hanem 2003. januárjától kell díjat fizetni. A közlekedési tárca elképzelhetőnek tartja, hogy az M7-es díjasításakor csökken a matrica ára - például az éves bérleté akár 50 százalékkal -, annak érdekében, hogy a többi pályához hasonlóan itt is az autósoknak csak kevesebb mint 10 százaléka válasszon alternatív útvonalat.