BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

kereskedelem

12.
03.
23:59

Veszélyben az export GSP-kedvezménye?

A jövő év második negyedévében akár meg is szűnhet az USA-ba irányuló magyar kivitel különleges vámkedvezménye (GSP) - mondta Balás Péter, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára hét végi washingtoni tárgyalásairól. Az amerikai gépjármű-, illetve gyógyszerlobbi ugyanis azt szorgalmazza a kormányzatnál, hogy szüntesse meg a Magyarországról származó importra vonatkozó GSP-kedvezményeket.

Szerző(k):
Molnár Csaba
09.
20.
23:59

A szomszédokkal is kereskedni kell

Balás Péter szerint intenzívebb gazdasági kapcsolatot kell kialakítani a szomszédos országokkal, a magyar kormány az együttműködés komplex fejlesztését tűzte ki célul. A Külügyminisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára szerint a kereskedelmi forgalomból a szomszédos országok részesedése kevesebb mint 20 százalék, de Ausztria nélkül az arány alig haladja meg a 10 százalékot. Az együttműködések fejlesztése főként a kereskedelem területére, a beruházási javak, gépek szállítására, termelési megállapodásokra, valamint a tőke kétirányú mozgására koncentrál. Magyarország exportja az elmúlt tíz évben 9 milliárd dollárról 28 milliárdra nőtt. Az import ebben az időszakban 12 milliárd dollárról 32 milliárdra nőtt.

Szerző(k):
Baka Zoltán
09.
10.
16:25

Tart a hipermarketek gyors térhódítása

Élelmiszerből csökken a háztartások bolti beszerzésének mennyisége, háztartási vegyi áruból viszont növekszik. Ez az idei első félév fő trendje a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A piacra különösen erős hatást gyakorol a hipermarketek gyors térhódítása. Idén január-júniusban 2000 első hat hónapjával összehasonlítva e bolttípusok egyharmaddal növelték részesedésüket a háztartások fogyasztásában napi fogyasztási cikkekből - állapítja meg a GfK Piackutató Intézet.

Szerző(k):
Economx