Hamarosan lejár az ukrán gabonafélékre áprilisban bevezetett importtilalom. A kelet-európai országok ragaszkodnak a korlátozás meghosszabbításához, miközben Brüsszel a fekete-tengeri gabonafolyosó összeomlására hivatkozva nem akarja kitolni a szeptember 15-ei határidőt.
Szerző(k): Nagy KristófJúlius 18-án megszűnt a fekete-tengeri gabonaszerződés, az OTP Agrár szakértői emiatt újabb globális élelmiszerár növekedést vetítenek előre. Az egyezmény keretein belüli export az elmúlt hónapokban fokozatosan csökkent.
Szerző(k): Zádori BenceA mézminták közel fele hamisítottnak bizonyult az Európai Bizottság 15 tagországra kiterjedő vizsgálatában. A márciusban közzétett adatok szerint összesen 320 mintát gyűjtöttek be „harmadik országokból" származó mézszállítmányokból. Ezek közül a Kínából származó minták 74 százalékáról bizonyosodott be, hogy gyakorlatilag cukorszirupot tartalmaznak.
Szerző(k): EconomxElvi megállapodás született az Európai Bizottság, valamint Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia között az Ukrajna felől érkező agrár-élelmiszeripari termékek behozatali tilalmával összefüggésben, valamint az ukrajnai gabonaszállítás újraindításáról - tájékoztatott a kereskedelempolitikáért felelős biztos.
Szerző(k): EconomxRománia is megtiltotta az ukrán gabona és más mezőgazdasági termékek importját, követve Lengyelország, Magyarország és Szlovákia döntését. Várhatóan Bulgária is napokon belül korlátozza a szállítmányokat. Közben Brüsszel új támogatási csomag bejelentésére készül, ám a végső megoldás az érintett országok szerint Ukrajna vám- és kvótamentességének megszüntetése jelentené.
Szerző(k): Nagy KristófSorra tiltják meg a kelet-európai országok az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát. Kijev szerint az Európai Unió tagállamai az egyoldalú korlátozásokkal felrúgják a kereskedelemre vonatkozó szabályokat és a szabadkereskedelmi egyezményt. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia mellett Bulgária és Románia is korlátozásokat vezetne be, ám ez több nyugat-európai ország és az Egyesült Államok érdekeit is sértheti.
Szerző(k): Nagy KristófEddig rendeletben tiltotta a szlovák kormány az ukrán gabona feldolgozását, ezúttal pedig a gabonabehozatal korlátozására törekszik. Az egyik parlamenti képviselő felszólította Eduard Heger megbízott kormányfőt, Szlovákia is kövesse Lengyelország és Magyarország példáját.
Szerző(k): Varga CsengeKomoly nemzetközi ellenszélben tenné kötelezővé az Európai Unió, hogy a harmadik országokból érkező élelmiszer minősége, előállítása, vagy az állatok tartásának körülményei eleget tegyenek az unióban betartandó szabályoknak. A szigor érdemben növelné az uniós gazdák és a gyártók versenyképességét. Mivel jelenleg a harmadik országokból érkező élelmiszerek és alapanyagok az uniós gazdáknak okoznak versenyhátrányt.
Szerző(k): Nagy Kristóf