Kínai lágyhéjú teknőst talált egy természetvédő a tatabányai Csónakázó-tóban. A megtaláló jóvoltából a példány azóta új lakhelyet kapott, a Fővárosi Állat- és Növénykertbe szállították, ahol sok hasonlóan járt teknősféle él. Elszaporodásuk azonban egyre nagyobb problémát jelent a természetre nézve is – írja a KEMMA.
Petrovics Milán a Duna-Ipoly Nemzeti Park önkénteseként rutinszerűen keresi a hasonlóan tájidegen egyedeket Tatabányán és környékén, hogy aztán szakszerűen el is költöztesse őket. A védett és invazív fajok befogását és megzavarását az átlagember számára törvény tiltja, a fiatal férfi célzott természetvédelmi munkában, engedéllyel láthatja el feladatát.
A most talált teknőst a parti nádasban vette észre, és úgy gondolja, nem ez lehet az egyetlen példány a tóban.
A kínai lágyhéjú teknős ha veszélyt érez, harapásaival komoly sérüléseket képes okozni, bár Petrovics Milán szerint a menekülésre inkább hajlamos.
A hazánkban gyakran befogott ékszerteknősökkel és más észak-amerikai teknősökkel ellentétben ez a faj kevésbé szokta meg az ember közelségét, nem olyan könnyen kezelhető, és a tereptárgyakon való nyári napozás helyett ideje túlnyomó részét a vízben tölti, ami elfogását is nehezebbé teszi.
Miért lakik ilyen állat a tóban?
Szabó Máté, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre szerint a probléma forrása ugyanaz, mint a többi hasonló egzotikus állat esetében.
Sokan tartanak otthon egzotikus teknősöket, de amikor túl nagyra nőnek, vagy egyszerűen megunják őket, egyszerűen elengedik őket a közeli tavakban.
– mondja a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa.
Mindez komoly gondot jelent a hazai élővilág számára, elsősorban az egyetlen honos teknősfajunkat, a mocsári teknőst veszélyeztetve.
Tatabánya Csónakázó-tavában évről évre egyre több különleges teknős jelenik meg, tavaly például már 60 példányt sikerült a szakembereknek a vízbe helyezett csapdákkal kifogniuk. Ezek az állatok hét különböző fajhoz tartoztak.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park, a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Madármentők közös kezdeményezése nyomán még egy veszélyeztett fajhoz tartozó, ritka jövevényt, egy kínai csíkosteknőst is találtak.
A befogott egyedek rendszerint a Duna-Ipoly Nemzeti Park közreműködésével a Fővárosi Állat- és Növénykert teknőskifutójába költöznek, a valódi problémára azonban ez nem jelent végleges megoldást. Az enyhe telek miatt egyre több invazív faj képes túlélni a természetben, megfelelő új otthon keresése helyett pedig sokan még mindig inkább csak „szabadon engedik” nem kívánttá vált kedvenceiket.
Viaszteknőcök és gyurmatojások jelentek meg a Kis-Balatonban, ámul az állatvilág
Rohamosan fogynak a mocsári teknősök a Kis-Balaton térségében, egyes években a fészkeik 90 százaléka is megsemmisült. A szakemberek trükkös módszerrel derítették ki, mi annyira veszélyes a védett páncélosokra.Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Az orbáni terv révbe ért: Trump a legjobbkor adja meg, amire rég várt Magyarország

Testkamerát kapnak a bolti dolgozók: ennyire súlyos a helyzet a H&M-ben

Biztonsági kockázatot találhattak a magyar fegyverbizniszben, ez mindent megváltoztathat

Durva idők jönnek Ausztriában a mai adatokból kiindulva

Még egy picit tartson ki, ha tankolni akarna

Így fullad ki a bulinegyed Budapesten

Ahol jó sörök vannak, ott több a gyerek

Tolvajok csaptak le a Tour de France-on, bringa nélkül maradt a csapat

Letarolta a vihar az országot, Lázár János szerint kritikus órák jönnek
