BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés
Promo logo

Töltse le az Economx appot!

Döglődő állatok és a brutális taxidrágulás is előkerült a Fővárosi Közgyűlésen

A nyári szünet előtti utolsó Fővárosi Közgyűlésen bemutatkoztak a Tisza és a Fidesz új arcai, az új rendőrfőkapitány, valaki pedig a Mocsároson döglődő állatokkal zavarta meg az ülést.

2026. június 26. péntek, 16:35

Fotó: MTI / Bruzák Noémi
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Esküt tettek az új arcok

A pénteki Fővárosi Közgyűlésen Karácsony Gergely napirend előtt bejelentette a Fidesz és a Tisza frakciójának új tagjait.

A Fidesz-KDNP fővárosi frakciójának két új tagja Papp Tibor és György Bence lett, a Tisza Párt fővárosi képviselőcsoportjáé pedig Kulja András és Lakos Eszter, akik európai parlamenti képviselők is. Az ülés kezdetén Papp Tibor, György Bence és Kulja András tette le az esküjét, Lakos Eszter viszont nem volt jelen. A Tisza Párt fővárosi frakciójából Bujdosó Andrea korábbi frakcióvezető és Porcher Áron, a Fidesz-KDNP képviselőcsoportjából pedig Szentkirályi Alexandra korábbi frakcióvezető, valamint Radics Béla távozott, miután parlamenti képviselők lettek.

Ezután bemutatkozott Budapest új rendőrkapitánya, Baricska Norbert Tamás, aki elmondta, hogy a BRFK-nál jelenleg 2012 betöltetlen státusz van, a rendészeti létszámnál 3449-ből 1207 fő a betöltetlen. Az új vezető szerint a lakhatás a létszámhiány legnagyobb oka, valamint a megélhetési problémák, ezért efelé szeretne lépni, hogy ők kompenzálják az állományt,, hogy ne csak az okozatokat, hanem az okokat is kezelni tudják.

Azt is leszögezte: a rendőrség maximális felkészültséggel indul neki a szombati Pride-felvonulásnak.

Véget érhet a plakátterror

Napirendre került az a javaslat is, ami az utcai visszaszorítását célozza meg. Karácsony Gergely az Index tudósítása szerint azt mondta, Budapest életét megviselte a politikai propaganda és a reklámtúlterhelés. Szerinte rendkívül változást hoz a város életébe az a rendelet, amivel az Országgyűlés új helyzetet teremtett. Az új törvény a citylightok kihelyezését csak az utasváróknál teszi lehetővé, ami a fedett utasvárók létesítését is ösztönözheti.

A tervezet kapcsán Bauer Tamás is felszólalt a Reklámszövetség képviseletében, aki azt kérte, hogy a rendelettervezetet ne szavazzák meg a jelen formájában és ne hozzanak döntést kiterjedt szakmai konzultáció nélkül. Szerinte ebben a formában a tervezet nem a gyűlöletbeszédet kezeli, hogy egy több tízmilliárdos iparágat kíván gyakorlatilag ellehetetleníteni.

Ismét napirenden van a taxis tarifák emelése

Szóba került ismét a taxirendelet módosítása is. Kiss Ambrus kifejtette, a múlt héten az iparkamara és a taxis szervezetek egységes javaslatot nyújtottak be a fuvardíjak emeléséről. Ebben átlagosan 18 százalékos díjtétel-emelést javasolnak, emellett pedig egy 800 forintos plusz alapdíj-tételt a reptéri fuvarok esetében. A javaslat egy 800 forintos előrendelési díjat is tartalmazott, ez azonban nem került bele az előterjesztésbe.

Az eredeti javaslat egy ennél magasabb emelést javasolt: az alapdíj 1100 forintról 1400 forintra, a 440 forint kilométerdíj 560 forintra, a percdíj 110 forintról 140 forintra emelkedett volna.

Bekiabáltak

Az ülést menet közben bekiabálással zavarták meg. Az egyik gazda a III. kerületi Mocsáros természetvédelmi területről a főpolgármesternek szólt be, mert nem akarta az erről szóló napirendi pontot a közgyűlés megvitatni. „Jöjjön állatot menteni a Mocsárosra, mert éppen állatok döglődnek a területen!″ – kiabálta, majd kiviharzott az ülesteremből.

Az e-rollerek szabályozását sürgetik

Béres András, a Párbeszéd képviselője arról beszélt, hogy ugyan támogatja a mikromobilitási eszközöket, ugyanakkor ennél jobban támogatja, hogy mindenki épségben hazaérjen, aki ilyen eszközöket használják. Egy kilométerre levetítve ez a legbalesetveszélyesebb eszköz, ezért javasolja az e-rolleres cégek felülvizsgálatát, valamint olyan védett övezetek kialakítását, nem lehet rollerezni, illetve ahol csak csökkentett sebességgel haladhatnak.

Markáns javaslatot tett a Fidesz a traffipaxokról

A felterjesztési jog gyakorlására tett javaslatot a Fidesz. Gulyás Gergely Kristóf szerint helyes gyakorlat, hogy több önkormányzat, köztük Budapest is, traffipax-telepítésekkel próbálja elősegíteni a biztonságos közúti közlekedést. Ezért arra tett javaslatot, hogy az önkormányzatok által telepített traffipaxok bírságbevételének 50 százalékát a telepítő önkormányzat kapja. Ezt a pénzt azonban minden esetben a közút állapotának javítására fordíthatja a főváros.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet