BUX 139544.14 0,5 %
OTP 45650 0,77 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harminc napra lecsukták Bús Balázst, a Fidesz politikai utasításról beszél

A volt kormánypárt szerint ők mindent megtettek a magyar kultúra elismeréséért, szerintük politikai tisztogatás történik.

2026. június 25. csütörtök, 11:02

Fotó: MTI/MTVA / Lakatos Péter - Bús Balázs
Bús Balázs
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Harminc napra elrendelte a bíróság Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) volt alelnökének, Óbuda volt polgármesterének letartóztatását, jelezte a Bács-Kiskun Vármegye Főügyészség szóvivője a Telexnek. Az ítélet indoklása jelenleg is tart a Kecskeméti Járásbíróságon.

Bús Balázs először 2021-től 2024 elejéig dolgozott az NKA alelnökeként, majd 2024 őszétől töltötte be újra ezt a pozíciót.

A Nemzet Adó-és Vámhivatal (NAV) magánszemélyek feljelentése után indított nyomozást, mert a gyanú szerint az NKA döntéshozó testülete 2024 decemberétől a törvényeket és szabályokat durván megszegve 1079 db, mindösszesen 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásról döntött.

Június 23-án a NAV az NKA-botránnyal összefüggésben hat személyt őrizetbe is vett: Bús Balázst, az NKA volt alelnökét, az NKA-nál futó pályázatok lebonyolításával megbízott intézmény, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) főigazgatóját és kabinetvezetőjét, valamint annak a kiemelt bizottságnak a három tagját is, akik a 17 milliárd forint kiosztásáról is döntöttek.

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség szerdán az összes, NKA-botrányban érintett gyanúsított letartóztatását indítványozta, mivel mind a hat személy esetében fennállt a szökés, elrejtőzés veszélye, az eljárás jogellenes befolyásolása, valamint a bűnismétlés veszélye.

A Fidesz szerint az NKA ügyében politikai koncepciós eljárások zajlanak.

A nemzeti kormány mindent megtett azért, hogy a magyar kultúra megkapja azt az elismerést és támogatást, amely megfelel a nemzeti közösségünk életében játszott nélkülözhetetlen szerepének – írta közleményében az ellenzékbe vonult párt.

Úgy fogalmaznak, „büszkék vagyunk arra, hogy a nemzeti kormány nemcsak a magaskultúrát, hanem a mindennapi kultúrát is támogatta, és nemcsak a nagyvárosokban, hanem minden településen hozzáférhetővé tette. Azok a művészek, kulturális szervezők, a kulturális kormányzat közszolgái, akik ezt munkájukkal lehetővé tették, nem üldöztetést, hanem elismerést érdemelnek.”

Hozzáteszik, „a rendőrség nyilvánvalóan politikai utasításra jár el, amikor az NKA ügyeivel foglalkozó korábbi kormányzati tisztségviselőket zaklatja és fenyegeti. Kiállunk a koncepciós eljárással sújtottak mellett, és követeljük, hogy a hatóságok térjenek vissza az alkotmányos és jogállami szabályokhoz!”

Közben újabb előadók folyósíthatták vissza az NKA-tól kapott támogatást, amelynek elbírálásáról még Hankó Balázs volt kulturális és innovációs miniszter tárcája döntött, igencsak botrányos módon. Azóta már a támogatások többsége visszakerült a kormányváltás után Tarr Zoltánhoz került kulturális tárcához.

Ez is érdekelhet