BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

NKA-botrány: egyre több pénz csorog vissza az államkasszába

További 100 milliókat fizethettek vissza a Nemzeti Kulturális Alaphoz (NKA), amivel a 17 milliárd forintból közel 2,16 milliárd kerülhetett vissza.

2026. június 23. kedd, 19:56

Fotó: MTI/MTVA / Bodnár Boglárka - Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelõs miniszter
Budapest, 2026. június 1.Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelõs miniszter interpellációra válaszol az Országgyûlés plenáris ülésén az Országházban 2026. június 1-jén.MTI/Bodnár Boglárka
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Újabb előadók folyósíthatták vissza az NKA-tól kapott támogatást, amelynek elbírálásáról még Hankó Balázs volt kulturális és innovációs miniszter tárcája döntött, igencsak botrányos módon. Azóta már a támogatások többsége visszakerült a kormányváltás után Tarr Zoltánhoz került kulturális tárcához.

Az Index információi szerint, amelyet közérdekű adatigénylés útján a a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőtől (NKTK) kérte ki, visszafizette a támogatást Muri Enikó, aki a Sugarloaf zenekar három új dalának megírására kapott 5 millió forintnyi alkotó támogatást. Szintén visszatérítette a támogatást.

A május 8-án kikért adatigénylés alapján összesen 48 cég illetve személy fizette eddig vissza a támogatást. A legtöbbet, 1,25 milliárd forintot a Városliget Zrt., amelyet a Nemzeti Fotóművészeti Múzeumhoz kapcsolódó kiállítási, szerzeményezési és restaurálási programhoz kért. A legkevesebb támogatást, 9 ezer forintot a Török Ignác Gimnáziumért Alapítvány fizetett vissza, amely a Jókai 200-hoz kapcsolódó Jókai-konferenciára kért ennyi támogatást.

Grófo-Kozák László, azaz Kis Grófo új dalok megírására kért támogatást, és 5 millió forintot fizetett vissza. A lap szerint mindemellett több olyan 5-10-20 milliós tétel is van, amelyet meg nem nevezett kulturális illetve közösségépítő programokra kértek el és fizettek vissza.

Olyan újonnan felbukkant egyesület is szerepel a listán, ami rögtön két pályázaton elnyert összeget is visszafizetett: a Tolnaikum Értékvédő és Turisztikai Egyesület „kulturális programok megvalósítására a helyi identitás és közösségi élet gazdagodásának megerősítéséhez” 20 millió forintot kapott, és 25 millió forintot kapott egy karácsonyváró program megvalósítására Szekszárdon. Az egyesület most mind a 45 millió forintot visszafizette.

Az Index kiemelte még a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaságot, amely „kulturális és tudományos expó megvalósítására” kért támogatást korábban. Most pedig összesen 145,8 millió forintot fizetett vissza. A NIÜ vezérigazgatója 2023 óta Bódis László, aki 2022-ben lett a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára.

Szintén 1,7 millió forintot fizetett vissza a Várkapitányság Integrált Területfejlesztési Központ Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság is, amely „a magyar–szerb kulturális évadnyitó rendezvények szabadtéri családi nap és gálakoncert megrendezésére” kért korábban támogatást.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet