BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megjelent a stratégiai gyógyszerlista

A belügyminiszteri rendelet szerint 313 olyan hatóanyagot határoztak meg, amiből a gyógyszer-nagykereskedő cégeknek készleteket kell felhalmozniuk.

2024. március 12. kedd, 15:04

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megjelent a Magyar Közlönyben egy úgynevezett stratégiai gyógyszerlista, amiről Bidló Judit, az Belügyminisztérium helyettes államtitkára már beszéltMagyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) tavaly év végi konferenciáján.

A cél, a gyógyszerhiányok mérséklése. Az Economxon is írtunk arról, hogy Európa és persze Magyarország is folyamatos gyógyszerhiánytól szenved. A hazai gyógyszerhatóság adatbázisában tavaly év végén 1567 hiányzó készítmény szerepelt. A MAGYOSZ konferencián a gyógyszercégek arra is felhívták a figyelmet, hogy az sem helyes, hogy az egészségbiztosítók bonbon árakon támogatják azokat a szereket, amelyeket olykor tíz évig fejlesztettek a gyógyszercégek.

Most a Magyar Közlönyben összesen 313 stratégiai gyógyszerhatóanyagot sorolnak fel. belügyminiszter rendelete szerint a listán szereplő hatóanyagokból a gyógyszer-nagykereskedő cégeknek a megelőző 12 hónap során értékesített mennyiség 1/12-ed részének megfelelő készlettel kell rendelkezniük. 

Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak (NNGYK) pedig a honlapján közleményben kell közzétenni a hatóanyaghoz tartozó, magyarországi forgalomban lévő gyógyszereket.

Az NNGYK „SH” jelzéssel jelöli a Magyarországon előállított gyógyszereket, és „S” jelzéssel a magyarországi gyártóhellyel rendelkező gyártók gyógyszereit.

Az NNGYK a közleményben foglaltakat fél évente felülvizsgálja, és szükség esetén a közleményt módosítja. A rendelet a kihirdetését követő 60. napon, körülbelül május közepén lép hatályba, az NNGYK közleményének pedig a rendelet hatálybalépését követő hónap első napján kell megjelennie. 

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet