BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Parázslik a jövedékiadó-emelés is

2011. december 16. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Meglepetést okozott a hazai cigarettagyártók körében, hogy a kormány újfent hozzányúlna a dohánytermékek jövedéki adójához. A nemzetgazdasági miniszter 20 milliárd forint többletbevételről beszélt tegnap. A kijelentés nem egyértelmű, hiszen a nemrég elfogadott jövedéki szabályok szerint jövőre két ütemben amúgy is 70 forinttal nőne a termékek dobozonkénti adótartalma, ami − változatlan fogyasztás mellett − 54 milliárd forinttal növelné a jövedéki adóbevételt, ám az olcsóbb termékek erősödése miatt jó esetben is csak 20 milliárd forint feletti növekedés várható. Ha ezenfelül remél a kormányzat további húszmilliárdot, az az eredeti tervekhez képest további 5-8 százalékos átlagos adóemelést sejtet. Ezzel, illetve a 2012-es áfaemelkedéssel egy doboz középáras cigaretta adótartalma jócskán 100 forint felett nőhet, ami vélhetően meg is jelenik a kiskereskedelemben.

A piaci elemzők szerint a jövedéki adótartalom növelése vélhetően IMF-igény is, legalábbis a görögöknél hasonló elvárásokat támasztott a Valutaalap, ám ott a kormányzat átgondolatlanul nyúlt a termék százalékban (az adótartalom egy tételes, 1000 szálra vetített és egy százalékos, kiskereskedelmi árra vetített részből áll) számolt részéhez, így a fogyasztás átalakulása kedvezőtlenül hatott a költségvetési bevételekre. Úgy tudjuk, a gyártók óvatosságra intik a kormányzatot, hiszen a 2012-re eredetileg tervezett adóemelések is a piac tűréshatárán táncolnak, vagyis egy hibás döntés a feketepiac elszabadulását okozhatja. Az elemzők szerint az olcsóbb termékek adójához lehetne úgy nyúlni, hogy az ne terelje a fogyasztást a fekete zónába, ám ez a kisebb gyártók számára nem lenne jó megoldás, mivel azok az olcsóbb termékekben, így a sodródohányban érdekeltek.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet