Több mint 162 ezren csatlakoztak országszerte a szombati \"TeSzedd! Önkéntesen a tiszta Magyarországért\" hulladékgyűjtő akcióhoz, melyet európai példák mintájára a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium kezdeményezett. A szemétszedésen túl az illegális hulladéklerakó-helyek feltérképezésére is buzdítottak a szervezők.A tizenkét vízügyi igazgatóság a kezdetektől a kezdeményezés mellett állt, ugyanúgy, mint a hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek. Balatonfüreden több mint 40 önkéntes búvár gyűjtötte ki a tóból a hulladékot a Veszprém Megyei Búvárklub szervezésében. Több mint száz cég valamilyen módon a kezdeményezés mellé állt: szemeteszsákokkal, kesztyűkkel, szállítással vagy anyagiakkal.
Az Önkéntes Központ Alapítvány felkérést kapott, hogy biztosítsa az önkéntesek szervezését, valamint − együttműködésben a megyei centrumokkal − szakmai hátteret nyújtson − mondta F. Tóth András, az Önkéntes Központ Alapítvány ügyvezető igazgatója.
Az önkéntesség előmozdításán túl a TeSzedd! előrevetíti azt is, hogy a hulladékgazdálkodásban a megelőzés elve egyre hangsúlyosabb lesz a jövőben. Az Európai Parlament és a Tanács irányelve értelmében a tagországoknak a hulladékgazdálkodás területén 2013 végéig nemzeti megelőzési programot kell készíteniük. A megelőzési célok része a szemléletformálás − mondta Markó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium hulladékgazdálkodási főosztályának osztályvezetője. A háztartásokból származó hulladék csökkentése, környezetvédelmi tájékoztatás és ismeretterjesztés, \"zöld iroda\", ökocímke, \"zöld reklám\" szerepelnek még a megelőzési célok között.
Világviszonylatban érzékelhető, hogy az emberek önkéntes tevékenységük során kiemelten kezelik a gyermekek ügyét, Nyugat-Európában a sport- és a szabadidős tevékenységek is hangsúlyosak. A sport Magyarországon is megjelenik ugyan, de szervezettség, infrastruktúra és tudatosság tekintetében hiányosságok mutatkoznak nálunk − mondta F. Tóth. A szociális és környezetvédelmi kérdés hazánkban markáns figyelmet kap mind civil, mind intézményi részről, erősödik az oktatás területén végzett önkénteskedés is, ezenfelül a kultúra is az első öt kiemelt terület között van.
