BUX 139261.96 -0,03 %
OTP 45180 -0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

IMF: Faragni kell a kiadásokból

2011. február 3. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Magyarország előtt álló legnagyobb kihívás jelenleg az államháztartás középtávon való fenntarthatóvá tétele - írja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról szóló, csütörtökön kiadott országjelentésében, amelyben külön kitér a Költségvetési Tanács megszűnésére, illetve az Alkotmánybíróság jogköreinek korlátozására. Christoph Rosenberg, az IMF Magyarország-felelőse elismételte tegnap este Washingtonban a jelentés megállapítását: a külső eladósodás és a magas államadósság miatt Magyarország sebezhető, ezért az IMF kockázatosnak ítéli a magyar kormány gazdasági stratégiáját. Rosenberg szerint az IMF úgy ítéli meg, hogy a magyar költségvetés pénzügyi fenntarthatósága a jelenleg ismert elképzelések alapján nem biztosítható; különösen a nyugdíjrendszer második pillérének kidöntése növeli a költségvetési kockázatot. Az IMF ezért várakozással tekint a kormány kiadási oldallal kapcsolatos terveinek februári részletesebb kifejtése elé, a jelentés a szociális kiadások átszabását és az állami közlekedési cégek átalakítását javasolja a magyar kormánynak.

A Valutaalap szerint a magyar gazdaság 2010-ben 1,1 százalékkal bővült, 2011-ben 2,8 százalékos növekedés várható - ez némileg jobb a Reuters-elemzők 2,7 százalékos várakozásánál, ám a magyar kormány hivatalos 3,0 százalékos becsléséhez képest pesszimista. Az IMF számításai szerint az átlagos infláció mértéke tavaly 4,9 százalék volt, idén pedig várhatóan 4,1 százalék lesz, ami decemberre 3,9 százalékra mérséklődik. A nemzetközi szervezet erre az évre 5,6 százalékos államháztartási többletet jósol a tavalyi 4,0 százalékos hiány után, az év végére pedig várhatóan 79,5 százalékról 69,9 százalékra csökken Magyarország GDP-arányos államadóssága.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet