Az utolsó pillanatban módosította a gazdasági bizottság a helyi adóról szóló, távközlési cégeket érintő szabályt - a passzust a költségvetést megalapozó törvényekhez zárószavazás előtti módosítóként nyújtotta be Rogán Antal, a bizottság elnöke, a szavazásra hétfőn kerített sort a parlament. A módosítás csak félig hozta a háttérlobbi kívánságait: később lép hatályba a szabályozás.
Az eredeti módosítás szerint a nem vezetékes távközlési cégeknek (mobiltelefon- és -internet-szolgáltatást nyújtók) az ügyfeleik lakhelye után kellett volna megfizetniük az iparűzési adót. Ehhez az ügyfelek számlázási címe szolgált volna itinerként.
Ezzel rosszul jártak volna azok az önkormányzatok, amelyek most a vállalatoknak székhelyet vagy telephelyet biztosítanak, hiszen adott esetben az adó nagy részét biztosan nem a pár ezer fős Pest megyei településen kellene a társaságnak megfizetnie, az adó eloszlana az előfizetők lakhelye alapján. Pillanatnyilag néhány önkormányzat osztozik csak a távközlési cégek által fizetett iparűzési adón. A módosítás persze maguknak a távközlési cégeknek sem jött volna jól, mert mintegy "11 millió telephelyen" kellett volna kiszámítani az adót.
Emellett azonban az sem teljesen egyértelmű, milyen szisztéma szerint fizessenek adót a cégek a nem klasszikus előfizetőktől származó bevételek után. Ebbe a kategóriába tartoznak a feltöltőkártyák. Kérdés, mi minősül majd itt telephelynek, hiszen a felhasználó lakhelye alapján ezt nyilván nem lehet differenciálni. Kézenfekvő, hogy az árusítóhely határozza meg a telephelyet - ezzel Budapest minden bizonnyal komoly előnyre tenne szert.
