Tegnap megszavazta az adótörvények módosítását az országgyűlés, a költségvetésnél is egyértelműbb, 214-156 arányban. Ezek szerint a jövő év februárjától átalakul a cégautó adóztatása - a százalékos mérték helyébe két fix összeg lép be, a hengerűrtartalom alapján -, megváltozik az adókedvezmények kiszámítása (mértéke egységesen harminc százalék lesz és meghatározott sorrend szerint lehet érvényesíteni), továbbá egyszerűsített bevallást készíttethetnek a magánszemélyek az adóhatósággal.
A képviselők költségtérítésének megadóztatásáról név szerinti szavazást kért a Fidesz és az MSZP. Miután mindenki megszavazta, februártól 15 százalékos jövedelemadó alá esnek a képviselők juttatásai. Ilyen az utazási költség, az internet-, a telefon-előfizetés - kikerült viszont belőle a munkával, utazással kapcsolatos szállásdíj költsége. Hasonlóan a külön adózó jövedelmekhez, csak jövedelemadót kell fizetni utána, 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást nem.
Elsöprő fölénnyel nyertek az igenek az öröklési illeték részbeni eltörléséről szóló szavazáson. Ez alapján a jövőben a lakás és az értékpapír öröklésekor húszmillió forint értékig nem kell illetéket fizetniük az elsőfokú örökösöknek (szülő, nevelő nagyszülő, gyerek és házastárs). A gazdasági bizottság azon javaslata is megkapta a szükséges szavazatokat, amely az offshore-vagyonok hazahozatalára sarkallhatja az embereket. Ha valaki vállalja, hogy hazahozza külföldi vagyonát, és annak legalább a felét állampapírba fekteti, az összeg 75 százalékával csökkentheti társasági- és különadó-alapját, de a 25 százalékos osztalékadót meg kell fizetnie. Éppen hogy átcsúszott az a javaslat, amelyik megkönnyítheti a kft.-k adminisztrációját. Jövőre már nemcsak a betéti és közkereseti, hanem a korlátolt felelősségű társaságoknak is lehetőségük lesz egyszerűsített beszámolót benyújtani. Egy tartózkodás miatt elbukott viszont az MDF javaslata, amely szerint 25-ről 18 százalékra csökkent volna az osztalékadó mértéke. Végül sem ez, sem a párt más adókorrekciós terve nem kapott többséget: nem tolják ki 2,2 millió forintig a jövedelemadó sávhatárát és a felső áfakulcs sem emelkedik 22 százalékra.
