BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fehérítés lehet, egyszerűsítés alig

2008. november 17. hétfő, 23:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az országgyűlés előtt lévő két adótörvénycsomag - az egyes adótörvények módosításáról szóló és a 2009-es költségvetést megalapozó -, amelyek a korábban a krízis miatt visszavont javaslatot hivatottak felváltani, nem döntenek majd le falakat. A kormány szerint a két törvény egyszerűsítő és fehérítő intézkedéseket tartalmaz - ám ez nagy jóindulattal is csak félig van így.
A jogszabály a bírságok és szankciók drasztikus emelésével próbálja jogkövető magatartásra bírni az adózókat. Ha egy kereskedő például igazolatlan eredetű árut forgalmaz, a bírság mértéke az áru értékének negyven százaléka. De a nyugtaadás elmulasztása sem lenne olcsó mulatság: ennek bírságtétele az áru, szolgáltatás értékének húsz százaléka, vagyis épp az elsíbolt áfa értéke.
A másik fehérítő elképzelés a készpénzforgalom mesterséges visszaszorítása: a 250 ezer forint feletti kifizetéseket csak átutalással lehetne teljesíteni a javaslat szerint, vagyis mindenképp marad nyoma a tranzakciónak. A házipénztárak készpénzállománya sem lehetne naponta az éves árbevétel 1,2 százalékánál, legfeljebb 500 ezer forintnál több. Ezek szankciója szintén húszszázalékos bírság lenne. Az intézkedések valószínűleg messze kevesebb bevételt hoznak majd, mint a kormány korábbi fehérítő csomagjai, amelyek két év alatt 80 és 50 milliárd forint pluszt generáltak a büdzsében.
A jövőre tervezett egyszerűsítő intézkedések közül lényegében egyetlen elem emelhető ki mint tényleges egyszerűsítés. Ez az egyszerűsített bevallás, vagyis az a rendszer, amikor az adóhatóság készíti el az adózó helyett az szja-bevallást. Ez a korábbi hatósági adómegállapításhoz képest sokkal könnyebb ügyintézést jelent majd. Az adam lényegében hatalmas bukás volt: míg az önbevallók száma meghaladja a kétmillió főt, addig az adamot legutóbb kevesebb mint hatezer adózó választotta. Ennek leginkább az volt az oka, hogy a jelentkezéshez egy rettenetesen bonyolult, tízoldalas dokumentumot kellett kitölteni. Ez jövőre megváltozik, a felesleges töltögetés pedig elmarad.
Más, valódi egyszerűsítés nem jelenik meg markánsan a javaslatokban - hacsak nem a cégautóadó teljes átírása -, bonyolítás viszont annál inkább. A legnagyobb pluszadminisztráció az evásokat érinti majd, akiknek öt évig meg kell őrizniük a befogadott számlákat. Annak ellenére számlatartásra lesznek kötelezve, hogy azokat a költségeket nem is érvényesíthetik. Az intézkedés célja nyilvánvaló: mivel az evást nem érdekli, kap-e számlát, valahogy el kell érni, hogy mégis kérjen.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet