A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter bízik abban, hogy az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer, az SPS bevezetéséről szóló törvényt elfogadja az Alkotmánybíróság és a jogszabály 2009 januárjától hatályba léphet. A köztársasági elnök nem írta alá a törvényt, azt szerdán véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak. Gráf József hangsúlyozta, hogy a már elfogadott törvény uniós jogszabályok alapján készült, sőt a tagállamok többségében már ennek megfelelően zajlik az ágazat támogatása. A miniszter azért tartja fontosnak a törvényt, mert annak hatályba lépésével a magyar agrárium szereplői hasonló elvek alapján részesülhetnek támogatásban, mint a régi uniós tagállamokban gazdálkodó versenytársaik. A miniszterrel ellentétben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) örült, hogy Sólyom László köztársasági elnök a törvényt az Alkotmánybírósághoz továbbította véleményezésre - hangoztatta Jakab István, a Magosz elnöke csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón. Jakab István - megismételve korábbi álláspontját - kitért arra, hogy a Magosz szerint az SPS bevezetésére az agrárirányítási rendszer még nem készült fel. Emellett amennyiben az új támogatási rendszert bevezetnék, akkor például a fiatal gazdálkodók hátrányba kerülnének a bázisév (2006) meghatározása miatt, valamint kettős földbérleti díjrendszer és kettős földárrendszer alakulna ki.
