Szinte minden szakmai szereplő, a nagy szervezetek - köztük az MGYOSZ, a VOSZ és az MKIK - részben vagy teljes mértékben támogatta a Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter által meghirdetett gazdaságmentő és -élénkítő csomagot - derült ki a gazdasági csúcsnak elkeresztelt tegnapi eseményen. Nyitóbeszédében Bajnai lényegében megismételte és összefoglalta mindazokat a problémákat és megoldási javaslatokat, amelyeket részleteiben már ismertetett az elmúlt hetekben. A miniszter szerint legelőször is pénz kell a vállalkozásoknak. Ennek érdekében 1400 milliárd forint közvetlen forrás áll majd a cégek rendelkezésére 2009-2010-ben. Ez az összeg több forrásból állhat össze, ám javarészt az uniós források átcsoportosításával teremtik elő.
A forráshoz jutás mellett megnövekedik a támogatott rész egy beruházásnál - akár hetvenszázalékos, de legalább 50 százalékos lesz az arány. Az ÚMFT-ből 500, az agrártámogatások keretéből 400 milliárd forint forrást tudunk teremteni. Persze ezt valahonnan el kell venni, és ebből biztosan lesz még vitánk - szögezte le Bajnai.
Jövőre automatikus pályázat indul, amelynek révén 50 milliós hitelhez juthatnak a kisvállalkozások mindössze néhány hét alatt. A gazdaságélénkítés mellett a munkahelyteremtés, de legalábbis a munkahelymegtartás is alapvető cél kell legyen a miniszter szerint. Ennek érdekében az öt-ötven főt foglalkoztató cégek járulékkedvezményt kaphatnak, ha létszámbővítést hajtanak végre: ha egy fővel nő az állományi létszám, az új alkalmazott mellett öt régi után is tíz százalékpontos járulékkedvezmény jár majd. Ez a konstrukció jövőre indul, mert Brüsszellel is jóvá kell hagyatni - mondta a miniszter egy tegnapi háttérbeszélgetésen.
A tűzoltás után persze más dolgokhoz is hozzá kell nyúlni. Át kell alakítani az adórendszert, úgy, hogy az államháztartás egyensúlya ne sérüljön. Vagyis csökkenteni kell az állami kiadásokat is. Mérsékelni kell a bürokrácia mértékét, emellett az önkormányzatok számára is kötelező jelleggel elő kell írni a késedelmi kamat megfizetését. És persze Bajnai is úgy véli, mihamarabb be kell vezetni az eurót.
