A koalíciós pártok arról is megállapodtak a hétvégén, hogy a szaktárcának őszre ki kell dolgoznia egy törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi az egyetemek gazdasági társasággá alakulását, saját kérésük esetén – tudtuk meg Horn Gábor koalíciós koordinációért felelős államtitkártól. Bár a hivatalos megállapodás még nem született meg, ismét élesen kirajzolódott az oktatási tárca (OKM) és egyes koalíciós politikusok koncepciójának ellentéte. Az állami vagyont nem lehet kiszervezni, hiszen az intézmény ennek csak vagyonkezelője, és nem lehet kiszervezni az oktatást sem – foglalta össze a tárca álláspontját a NAPI Gazdaságnak adott interjúban Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár (NAPI Gazdaság, 2007. június 15., 1–3. oldal). A koalíciós pártok tervezett megállapodása az OKM-nek semmilyen törvénykészítési kötelezettséget nem ír elő, az egyetemek gazdasági társasággá alakulásáról pedig nem szól – kommentálta lapunknak a megállapodást a tárca sajtóosztálya. A végleges megállapodás megszületéséig valóban nincs szó kötelezettségről – kérdés, hogy a Hiller István vezette minisztérium el tudja-e érni az egyelőre csak szóban létező egyezség megváltoztatását.
