Magyarországon a munkanélküliségi ráta a tavaly december és ez év február közötti időszakban átlagosan 7,4 százalék volt, azaz nagyjából megfelelt az uniós átlagnak – derült ki a KSH adataiból. A Pénzügykutató és a GKI szakértői szerint a ráta az idén a nyolc százalékot is elérheti. A legfrissebb adatokban szembetűnően nőtt a szellemi foglalkozású állástalanok száma, bár arányuk az összes munkanélküli megugrása miatt így is csökkenni tudott. A részletes adatokban egyelőre még nem érhető tetten érdemben az állami szféra karcsúsítása. A gazdasági tárca és néhány cég jelentős publicitást kapott Váltás programja mindenesetre ma egyszerű marketingakciónak tűnik, hiszen alig néhány ember tudott ennek keretében elhelyezkedni. Az eddig elbocsátott mintegy hatezer emberből mintegy 200-300-an vesznek részt a prémium évek programban, de szakértők szerint a „sűrűje” még csak most következik. Az előrejelzések ugyanis azt mutatják, hogy a középszintű állami szerveknél és az önkormányzatoknál a közeljövőben kezdődnek meg az elbocsátások, így jelentősen nőhet a prémium évek iránt érdeklődők száma.
