BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nálunk díjemelés jöhet

2007. március 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A következő évtizedben már ugyanolyan feltételekkel, ugyanolyan díjért veheti igénybe az európai pénzügyi szolgáltatásokat az unió minden polgára, ha a pénzügyminiszterek tegnapi döntése után az utolsó – borítékolható – jóváhagyást is megkapja a SEPA-rendszer. Az EB várakozásai szerint az unió gazdaságai számára jelentős megtakarítást is jelenthet a közös technikai szabványokra támaszkodó rendszer, amely nemcsak véget vethet a mostani széttagoltságnak, hanem lökést adhat az olyan, a kitalálásakor még nagyon újnak számító módszereknek is, mint a mobilos fizetés. A SEPA előírásainak megfelelő egységes fizetési rendszer bevezetése azonban szakértők szerint az európai bankok számára eurómilliárdokba kerülhet. A szabályok átvétele viszont egyelőre csak az euróövezet tagjai számára lesz kötelező, Magyarország akár öt-hat évig is kivonhatná magát a teljesítés alól. Noha nem valószínű, hogy a közeljövőben önkéntesen vállaljuk a SEPA-előírások teljes átvételét – miként ezt a szintén euróövezeten kívüli Egyesült Királyság és Svédország vállalta –, ám prognosztizálható: a hazánkban működő multinacionális pénzintézeti csoportok folyamatosan közelítik majd a hazai feltételeket és kondíciókat a SEPA-szabályokhoz. Ezek átvétele ugyanakkor a szakemberek szerint több banki díj emelkedésével járhat együtt.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet