BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hetente két órával hosszabb tanév

Egyes iskolákban tényleges többletterhet, máshol csak a reális viszonyok elismerését jelenti a pedagógusok számára, hogy szeptember elsejétől a munkáltató heti két plusz munkaórát rendelhet el, külön díjazás nélkül.

2006. augusztus 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szeptember elsején megkezdődik a tanév az alap- és középfokú oktatásban; a felsőoktatási hallgatók közül egyesek (így az ELTE tanulói) számára szeptember 4-éig, a többségnek (többek között a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem diákjainak) pedig szeptember 11-éig tart a nyári szünet. Az új tanév változásokat hoz az iskolai életben, ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a pedagógusok munkaideje külön díjazás nélkül heti két órával növekszik, ezalatt a tanár munkaköri feladatként tehetséggondozással, a tanulók felkészítésével foglalkozhat.
Nem övezi túlzott megelégedés a munkaidő növekedését, a tárgyalások a pedagógusok és munkáltatóik között most is zajlanak – mondta lapunknak Oláh Katalin, a Fazekas Mihály Gimnázium gazdasági igazgatója. Folyik az egyeztetés a budai Móricz Zsigmond Gimnáziumban is, ám a heti két pluszóra itt jóval kisebb ellenállásba ütközött, mivel a tanárok eddig is túlteljesítették munkaidejüket; a problémát csak az jelentheti, hogy bonyolultabbá válik a túlórák elszámolása – tudtuk meg Csengeri Józsefnétől, a középiskola gazdasági vezetőjétől. Még ennyi nehézséget sem okoz a változtatás az óbudai Alternatív Közgazdasági Gimnázium pedagógusai számára, mivel a tanárok jelentős része patrónusként (a tanulókkal az osztályfőnöknél jóval szorosabb kapcsolatban álló iskolai tisztségviselő) eddig akár heti 9 órával is túllépték kötelező munkaidejüket – állítja Rajtaj János gazdasági igazgató. Ebben az évben még (a valós viszonyok figyelembevételével) a munkáltató dönthet a pluszórákról – a következő tanévben már a tanárok kötelező óraszáma bővül.
Miközben a munkaidő növekszik, a diákok száma csökken – legalábbis az általános iskola első osztályában. Hiller István oktatási miniszter szerdai bejelentése szerint az idei az első év, hogy az iskolakezdő tanulók száma százezer alá kerül. Miközben a diákok száma folyamatosan csökken (ez folytatódik a jövőben is), a pedagógusok száma közel húszezerrel nőtt 1980 óta. A kormány szeptember közepén tárgyalja a következő tanévben államilag finanszírozott felsőoktatásban részt vevők tervezett létszámát – mondta az oktatási miniszter.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet