Az idei negyedik hónapban 159,2 milliárd forint lesz – az önkormányzatok nélkül számolva – az áht-hiány, az első félévre pedig 1283 milliárdot prognosztizál a pénzügyi tárca. A makrofolyamatok alapján az éves deficitprognózis az év végére a korábban jelzettnél 3,3 milliárddal kevesebbet, 1542,56 milliárd forintot vár. Megfigyelők szerint a tárca a havi prognózisok közzétételével nem vállal túlzottan nagy kockázatot, mivel az áht napi pozícióját bemutató grafikon szerint a huszadikai áfabefizetési határnapot követően az egyenleg gyakorlatilag már nem változik.
Folytatás a 2. oldalon ä
Az áfán kívül tehát minden megtörténik az előrejelzés közzétételéig, így a PM-nek komoly muníció áll rendelkezésre a prognosztizáláshoz. A most közölt előrejelzés szerint az első félév után a deficit az éves terv 83 százalékát éri el.
Megvalósulhat a PM várakozása, ám ehhez a második félévben egyensúly közeli mérlegre volna szükség, márpedig ezt tavaly is csak egyszeri tételekkel sikerült elérni – véli Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. Ha nem lesznek pótlólagos intézkedések, nem feltétlenül tartható a második félévi hiánycél. Miután az elemzők csak a pénzforgalmi hiányadatokból tudnak kiindulni, csak valószínűsítik, hogy nem tartható a GDP 6,1 százalékában meghatározott, eredményszemléletű deficitterv – mondta a szakember a NAPI Online-nak. Hegedűs Csaba, az Inter-Európa Bank elemzője szerint a most visszavett hiánycél nem tartható, ám a PM ragaszkodik a célhoz, s csak végső esetben lesz hajlandó módosítani az éves tervet.
A márciusi – a vártnál mintegy 90 milliárd forinttal nagyobb – áht-deficit mögött a PM szerint nem az állt, hogy a költségvetési intézmények lényegesen többet költöttek volna a vártnál. Felgyorsult az uniós programok végrehajtása, a pályáztatás, és az ezzel kapcsolatos kifizetések – mondta Katona Tamás közigazgatási államtitkár. Az első negyedévben számos egyszeri kiadás is jelentkezett – például a januári 13. havi bér, valamint teljes nyugdíj kifizetése a közszférában. Az áfacsökkenés is befolyásolta a márciusi nettó áfabevételeket, hiszen a cégek már 20 százalékos kulcs alapján fizettek adót, de múlt évi visszaigényléseik még 25 százalékos áfával történtek.
