Befejeződött az idei szüret, a hétvégén a tokaji borvidéken is lényegében végeztek a munkával – tudtuk meg az agrártárcánál. Az FVM szakértői szerint az idei terméseredmény a hűvös, csapadékos nyár miatt – a tavalyihoz viszonyítva, de az idei szüreti előrejelzésekhez képest is – jóval szerényebb lesz: hárommillió hektoliternél kevesebb bor várható. A minőség ugyanakkor a korai fajták kivételével a tavalyinál kedvezőbbnek tűnik. A szőlőfelvásárlási árak a múlt évinél mintegy 10 százalékkal magasabbak, ám a termelői várakozásoknál alacsonyabbak. A fehérszőlő ára 30–45 forint, míg a kékszőlőé 40–60 forint kilogrammonként.
Erre az évjáratra nem lesz büszke a szőlő-bor ágazat – mondta Kamocsay Ákos borász. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) elnökségi tagja szerint idén jóval később kezdődött a szüret a szokásosnál, mivel a kedvezőtlen időjárás miatt nehezebben értek a szőlők. A hegyközségek jelzései alapján a becsülthöz képest is 30 százalékkal kevesebb, 400 ezer tonna alatti szőlő termett idén, amelyből a borász szerint hozzávetőleg 3 millió hektoliter bor készülhet. Az utóbbi években ilyen kevés bor nem készült Magyarországon – hívta fel a figyelmet Kamocsay, aki a „szép, hosszú ősznek” tudja be azt, hogy a szőlő minősége legalább jó közepes lesz.
Idén az első hét hónapban 620 ezer hektoliter volt az export, amely a tavalyi több mint 700 ezer hektoliter éves menynyiséghez képest nagyon biztató – vélekedett Kamocsay, aki azt is megemlítette, hogy januártól júliusig soha nem látott mennyiségű, csaknem százezer hektoliter importbor is érkezett az országba. Ez egyelőre nem jelent veszélyt a magyarországi termelőkre, a borkereskedelem azonban már érzi az erősödő importversenyt: nagyon sok és olcsó bor érkezik a magyar piacra.
A HNT felmérése szerint a termelők a lehetséges mennyiséget nem ajánlják fel krízislepárlásra, körülbelül 120 ezer hektoliter bor várható erre a célra – mondta Kamocsay Ákos. Az uniós borpiaci irányító bizottság által elfogadott magyar krízislepárlási kérelem kapcsán ugyanakkor akár négyszázezer hektoliter asztali és százezer hektoliter minőségi bor lepárlása is lehetséges lett volna. A termelőknek 2005. november 25-ig kell szerződniük a lepárlókkal, a borok lepárlókhoz történő beszállítását 2006. április 10-ig kell befejezni, a lepárlást pedig 2006. július 15-ig be kell fejezni.
