BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormányfő optimista

A miniszterelnök napirend előtti felszólalásában a nyári szünet előtti utolsó parlamenti ülésnapon a közelmúltban közzétett kutatóintézeti várakozásokhoz képest enyhén optimista képet festett a makroadatokról.

2005. július 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormányfő napirend előtti felszólalásban a számok szintjén meglehetősen optimistán értékelte az ország helyzetét. A leglátványosabb javulást az infláció esetében jelezte Gyurcsány: 2005-re 3,5, míg jövőre 2–2,5 százalékos átlagos drágulással számol, ami valószínűleg az áfacsökkenés következtében várható ármérséklődéssel magyarázható. Pintér András, az IEB elemzője úgy vélekedik, hogy az idei kormányfői inflációs várakozás meg is valósulhat.
Pintér szerint a jövő évi áremelkedési ütem mértékét pedig alapvetően befolyásolja az áfaváltozás, amit az eddigi elemzések még nem vehettek figyelembe, a kormányfő viszont már igen. A Reuters és az Ecostat legutóbbi prognózisa szerint idén 3,66–3,8, jövőre pedig 3,6 százalékos infláció várható, ez utóbbi adatnál még ugyancsak nem vehették figyelembe a kutatók az azóta bejelentett áfacsökkenés hatását.
A gazdasági növekedés esetében a 2005-ös 3,9 százalékos várakozás közel fél százalékponttal meghaladja az elemzői prognózist. Szakértők szerint az optimizmusnak ezúttal kevésbé szakmai, inkább politikai alapjai vannak. A Reuters az év elején várt 3,9 százalékos előrejelzést 0,5 százalékponttal lefelé korrigálta júniusban, és az Ecostat is csak 3,5 százalékos bővülést prognosztizál. Az államháztartási hiány esetében is eltérnek az álláspontok. ezen a területen a legnagyobb a szakadék a kormányzati és a piaci várakozások között, ráadásul a GDP növekedési itt sokkal nagyobb súllyal esik latba, mint önmagában. Az államháztartás GDP-arányos hiánya komoly hatással bír a konvergenciafolyamatra, és persze a hitelminősítők ítéletére is. Míg a miniszterelnök 3,6 százalékos a nyugdíjreform hatásaival korrigált, eredményszemléletben megadott hiányról beszélt, az Ecostat elemzői a GDP arányában számolva 3,9 százalékos hiányt várnak 2005-re (jövőre 3,4 százalékos hiányt jelöltek meg), a GKI szakértői pedig 4 százalékos deficittel számolnak. Az államadósságot illetően Gyurcsány közölte: az tavaly a GDP 57,6, az idén 55,5 százalékát teszi ki.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet