BUX 139351.98 0,04 %
OTP 45130 -0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok gonddal, de működik a gazdaság

2005. június 23. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyar gazdaság se nem pörög, se nem pöfög, hanem számtalan gonddal küzdve ugyan, de működik – értett egyet Belyó Pál, az Ecostat igazgatója, Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa és Vértes András, a GKI elnöke az MSZP országos közgazdasági tagozatának kerekasztal-beszélgetésén. Mindnyájan úgy vélik, hogy a növekedés üteme elsősorban az EU, azon belül is főleg a német gazdaság dinamikájától függ, miközben évek óta stabilan két százalékkal haladja meg az uniós dinamikát.
A még mindig 3,5 százalék körüli növekedés mögött „szerkezeti repedések” vannak – mondta Petschnig, aki szerint a beruházások növekedését az állam hajtja, miközben például a feldolgozóipari beruházások stagnálnak. Belyó szerint a gazdaságban nincs veszélyhelyzet, csupán egyensúlytalanságok, miközben a külföldi tőke számára Magyarország még mindig vonzó célpont – ezt az idei, 3,5 milliárd euró körüli várható befektetés is igazolja.
A gazdaságról szóló viták többsége nem a „mély folyamatokról” szól, a vitatkozók többnyire egy-egy adatot kiemelve tesznek értékelő kijelentéseket – mondta Vértes, aki szerint hosszabb távon Magyarország növekedése a leggyorsabb a térségben. Az ország egyensúlyi helyzete nem kirívó, Portugália vagy a balti országok helyzete sem jobb, ez megfelel ennek a fejlődési szakasznak – véli a GKI-elnök. Véleménye szerint az üzleti szféra – minden gondja ellenére – „elműködget”. Az államháztartás működése azonban elképesztő, középtávú, mindenre kiterjedő állami működési reformra lenne szükség.
A komoly növekedést, az infláció- és deficitcsökkenés tartóssá tételét segíti az adóreform, amelyről a kormány hamarosan dönt – derült ki Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese, a közgazdasági tagozat elnöke zárszavából.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet