BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gyógyszerkassza fele elfogyott

2005. június 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Öt hónap alatt elfogyott a gyógyszerkassza idei előirányzatának fele, az időarányoshoz mért túllépés eléri a 24 milliárd forintot – értesült a NAPI Gazdaság. A patikusoknak év elején fizetett előlegek megtérülésével számolva valamelyest kedvezőbb a kép, de ezzel együtt is kijelenthető, hogy ha nem változik a tendencia, év végéig 55-60 milliárd forinttal lépheti túl eredeti keretét a kassza.
Nincs ebben semmi meglepő, a tb idei gyógyszerkerete 5 milliárd forinttal alacsonyabb a tavalyi tényleges felhasználásnál – mondta lapunknak Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGyE) elnöke. Európa-szerte átlagosan 8 százalékkal bővül a forgalom, ezen kívül a magyarországi gyógyszerfogyasztás átalakulása sem kap kellő súlyt a kassza megállapításakor. A várható többletkiadásból 14 milliárd forintot (az előirányzat 5 százalékát) a tb és a központi büdzsé fedez, felette viszont a gyógyszercégek, forgalmazók „állják a cechet”.

Augusztusra lesz törvény

A gyógyszerkassza kordában tartásának egyik eszköze lehet a közgyógyellátás rendszerének megregulázása. A napokban megjelent kormányhatározat egyik legfontosabb eleme, hogy a jelenlegi jogosultsági feltételek megtartásával egyéni gyógyszerkeretet vezetnének be. Ennek összege legfeljebb 12 ezer forint lenne, ennek erejéig a rászorultak valamennyi szubvencionált medicinát térítésmentesen kapnák meg. A keret limitjének meghatározása ugyanakkor gátat szabhat a visszaéléseknek – egyebek között annak, hogy a családtagok, barátok és üzlettársak patikaszereit is a támogatott közgyógyigazolványára váltják ki. Újdonság, hogy a limiten felül, eseti vagy akut gyógyszerszükséglet esetén éves átalánykeretet vezetnének be, amelynek összeghatára hatezer forint lenne. A szükséges törvénynek augusztus végéig kell elkészülnie, az igazolványok cseréjét jövő nyár közepétől kezdenék meg. A jogosultság ellenőrzése már megkezdődött, hiszen lezajlott azon közgyógyigazolványok cseréje.

Havi átlag: hatezer forint

Bár a közgyógyellátás átalakításától a költségek lefaragását várják, ennek megvalósulása nem magától értetődő. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint az új rendszer könnyen növelheti a kiadásokat: tavaly ugyanis 32 milliárd forintot költöttek el a közgyógyellátáson belül gyógyszerekre (a teljes költség a gyógyfürdő- vagy speciális támogatásokat is figyelembe véve 49 milliárd volt), ám ha a 434 ezer jogosult a maximális 12 ezer forintos keretet kapná meg, akkor közel 60 milliárd forintra emelkednének a kiadások. A különbségből arra is lehet következtetni, hogy a kormány átlagosan mintegy 6000 forintos, vagyis a limit felét kitevő havi felhasználással számol az új közgyógyellátási rendszerben.

Nyugodt volt a piac

A gyógyszerpiac első félévét nyugodtnak, normálisnak értékelte Székely, ami korábban kevésbé volt jellemző a folyamatos bürokratikus beavatkozások miatt, viszont korábban nem tapasztalt szélsőséges havi forgalmak is jellemezték ezt az időszakot, aminek okát még nem sikerült kideríteniük. Az elnök szerint a visszajelzések alapján a gyártók féléves eredményvárakozásai mindazonáltal teljesülni fognak.
Zűrösebbnek ígérkezik a második félév: július elsejétől teljesen átrendeződik az ár- és támogatási rendszer, a kormány döntése alapján ugyanis kiszélesítik a fix támogatásban részesülő készítmények körét. Az erről szóló rendelet még nem jelent meg a közlönyben, pedig kevesebb mint 30 nap van hátra a változásokig. Székely szerint ma még ismeretlen hatásokkal járhat az az intézkedés is, amelyik ősztől felszabadítja a nem támogatott készítmények nagy- és kiskereskedelmi árrését.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet