A beteg magyar egészségügy három-négy év alatt meggyógyítható – mondta Gyurcsány Ferenc egy szakmai megbeszélésen, ahol az egészségügyi változásokat érintő 21 lépés volt terítéken. A kormányfő szerint 15 év alatt nem sikerült eldönteni, hogy biztosítási rendszer vagy állami egészségügy legyen Magyarországon, ezért jelenleg biztosítási rendszerbe öltözött állami egészségügy működik. Ezért definiálni kellene az alapfogalmakat, tudni kell, hogy ki a biztosított, illetve milyen szolgáltatások járnak azért, ha valaki biztosított.
A miniszterelnök beszélt arról, hogy az OEP döntési lehetőségei szélesednek azzal, hogy megválaszthatja, mely szolgáltatókkal köt szerződést. Szerinte ugyanis az adott régióban a legolcsóbb és legjobb szolgáltatókkal kell szerződést kötni, és ezt nem az határozza meg, hogy az állam, az önkormányzat vagy gazdasági társaság a tulajdonos, hanem az, hogy milyen a szolgáltatás. Leszögezte, hogy a kormányzat az egybiztosítós, egy kockázatközösségen alapuló rendszer mellett tette le a voksát.
A járó- és fekvőbeteg-kassza összenyitásával kapcsolatban Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára a NAPI Online-nak elmondta, hogy a jelenlegi finanszírozási pontrendszert átalakítják. Az államtitkár szerint fontos, hogy delegált feladatok legyenek, az egybenyitással a forrásmegosztás kiegyenlítődik: a fekvő betegtől elvonnak a járó beteg felé. Az egybenyitás nyomán a járóbeteg-rendelők érdekeltek lesznek abban, hogy helyben végezzék el a vizsgálatot, ugyanakkor az intézkedés következtében többletforráshoz jutnak.
