Gyurcsány Ferenc hétfőn a parlament előtt huszonegy pontban ismertette a kormány egészségügyet érintő terveit. A program nem sok újdonságot tartalmaz. A sürgősségi ellátás fejlesztése évek óta napirenden van, a praxisalap létrehozása szintén, ráadásul az idei költségvetési törvényben erre már elkülönítettek egy összeget.
Mint azt lapunk megtudta, nem lesz országos kiterjedésű az Irányított Betegellátási Rendszer (IBR.) Ezzel együtt az IBR legfontosabb pozitívumait tízmillió emberre kell kiterjeszteni – mondta a NAPI Gazdaságnak Schvarz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. Ennek elemei a tervezett betegút – vagyis a megfelelő szinten való ellátás –, a prevenció, valamint az orvosok intézeteken átnyúló együttműködése, más olvasatban a beteg útjának szakmailag követhető, konzultálható modellje.
A fontos változások közt említhető még a fekvő- és járóbetegkassza összenyitása. Ennek lényege, hogy ne a fekvőbeteg, hanem a járóbeteg szintjén történjen minél több ellátás. Ez önmagában nem újdonság, hiszen már Csehák Judit minisztersége idején meghirdették az egynapos műtétek programját. Schvarz Tibor szerint a rendszer átalakításával és a két kassza átjárhatóságával a kórházakat is érdekeltté lehet tenni abban, hogy lehetőleg ambuláns vagy egynapos beavatkozás keretében lássák el a betegeket, és ne fektessék azokat fölöslegesen, mint ma. (Megfigyelők szerint a két kassza összevonása azt jelzi, hogy még ebben az évben életbe kívánják léptetni a változtatásokat, különben elég lenne a következő költségvetési törvényben meghatározni az új kereteket.) Mindehhez azonban szükség van a szakmai protokollok kidolgozására, elfogadtatására és betartatására is – mondta az elnök. Jelenleg a szaktárca 20 betegségcsoportra dolgozta ki a protokollokat és további húszé várható még ebben az esztendőben. Arról egyelőre nem adott tájékoztatást a kormány, hogy az ellátási szintek kapacitásait, munkaerő-állományát hogyan érinti a járóbeteg-szakellátás erősítése.
A programban szó van még a gyógyszerpiaci promóció szigorításáról, a generikus programról (ez ügyben ma tárgyal a kormányfő a gyógyszergyártókkal), mentőhelikopterek beszerzéséről, sürgősségi centrumok építéséről. Vagyis mindenről, ami három éve olvasható volt már a Medgyessy-kormány programjában...
