Miközben az állam az idén 350 milliárd forinttal költ többet az egészségügyre, mint 2002-ben, az ellátási rendszer még mindig igazságtalan – mondta Hiller István szocialista pártelnök pénteken. AZ MSZP szerint tarthatatlan, hogy csak hárommillióan fizetnek egészségügyi járulékokat, ezért akár új törvényekkel – vagy ha kell kemény szankciókkal – el kell érni, hogy senki se úszhassa meg a befizetést. Ezzel együtt az egészségbiztosításban olyan kontrollingrendszerre van szükség, amely átláthatóvá teszi a finanszírozást. A szocialista párt felkérte a kormányt, hogy készítsen ehhez megfelelő programot. Hiller szerint a pincérek borravalójához hasonlóan a hálapénzt is meg kellene adóztatni.
Gyurcsány Ferenc kormányfő várhatóan ma délután, napirend előtt ismerteti a parlamentben az egészségügyet érintő kormányzati elképzeléseket. A két kormányzó párt a hét végén is intenzíven tárgyalt az változtatásokról. Bár az SZDSZ továbbra is a több biztosítós rendszert tartaná megoldásnak, a szocialisták ragaszkodnak a jelenlegi egybiztosítós modellhez. Abban viszont egyetértenek, hogy még mindig komoly hiányosságok vannak a sürgősségi ellátásban és az eddiginél több pénzt kell fordítani a műszerezettség fejlesztésére. Nincs vita a háromszintes ellátási rendszerről, és várhatóan a háziorvosi alapellátás is az alanyi jogon járó szolgáltatások közé tartozik majd. Ezzel együtt változtatni akarnak a regionális különbségeken, mivel míg az egy lakosra jutó járóbeteg-szakellátás esetszáma Közép-Magyarországon 8,2, addig Észak-Magyarországon csak 5,2.
