Úgy tűnik, a Gyurcsány-kormány is elkötelezett híve lett annak, hogy reform értékű változásokra van szükség az egészségügyben, azon belül is az elosztó rendszerben. A kormány egyebek között erősíteni akarja a járulékfizetés ellenőrzését, ezzel együtt meghatároznák azon egészségügyi alapellátásokat, amelyeket alanyi jogon minden magyar állampolgár igénybe vehetne, míg a járulékfizetők – egy bizonyos szintig – valamennyi alap- és fekvőbeteg-ellátásra jogosultak lennének. Aki ennél többet akar, annak fizetnie kellene (NAPI Gazdaság, 2005. április 26., 3. oldal). Az egyelőre nem ismert, hogy mi tartozik majd az alapszínvonalba és miért kell a zsebbe nyúlni – a kormány ma ismerteti a részleteket. Az SZDSZ első olvasatra elfogadhatónak tarja a tervet, a mindenki számára elérhető és meghatározott alapcsomag, a járulékbefizetés szigorúbb ellenőrzése egybevág az SZDSZ elképzeléseivel – mondta a NAPI Gazdaságnak Mézes Éva képviselő. Ugyanakkor a koalíciós párt reméli, hogy mindez talán az első lépése lehet a több-biztosítós rendszer megteremtésének. Tény, hogy Gyurcsány Ferenc a tervek ismertetésekor megemlítette a kiegészítő biztosítások bevezetésének lehetőségét. A Fidesz – bár korábban nekik is voltak több-biztosítós terveik – nem támogatja az ötletet. Frajna Imre szerint ráadásul sok újdonság nincs a koncepcióban, hiszen jelenleg is meg van határozva, hogy mi jár alanyi jogon és mi csak akkor, ha valaki járulékot is fizet. Az ellenőrzés azonban olyan minimális, hogy befizetés nélkül is bárki bármelyik szolgáltatást igénybe veheti, ezért szerinte ezen a területen nagyobb szigorra van szükség.
