Január óta a fizetési mérlegben a külföldiek magyarországi és a magyarok külföldi keresletfelméréséből származó adatokon alapul a fizetési mérlegben az idegenforgalom sor. A jegybank a KSH vállalati kérdőíves megkérdezéséből, valamint turisztikai keresletfelvételekből származó adatokat használja.
Az új típusú adatgyűjtés oka, hogy az uniós csatlakozás után a kis összegű – jelenleg 12 500 euró alatti – tranzakciókról a kereskedelmi bankok nem kérhetnek ügyfeleiktől fizetésimérleg-jogcím információt. Emellett az euró majdani bevezetése is információvesztést okozhat a valutaváltások visszaesése miatt, valamint a részletes nemzetközi adatigények a banki jelentésekből nem állíthatók elő – véli a jegybank. A pénzforgalmi adatok kiegészítése a bankkártyaforgalom bruttósításával történik: a bankok többségénél a bankkártyával bonyolított forgalmak (bankonként és havonta) nettó módon jelentek meg, azaz csak a kártyaközponttal való elszámolás egyenlege jelent meg a statisztikában. A hiányzó adatokat a jegybank féléves bankkártyaforgalmi adatait felhasználva, a kereskedelmi bankok által jelentett magán idegenforgalom havi adatainak arányában becsülték az adott félév hónapjaira. A magyarok külföldi és a külföldiek magyarországi forinthasználatának becslése ugyancsak a kiegészítésekhez tartozik. Magyarországon jelentős a külföldiek tulajdonában levő ingatlanok száma. Ezeket külföldieknek is kiadják, s az ebből származó szállásdíjbevételek eddig nem szerepeltek a pénzforgalmi adatokban. E kiegészítés csak a bevételi szárat érinti, a változás mértékével módosul az egyenleg is.
