Míg tavaly Magyarország kivitele gyorsabban bővült a behozatalnál, ez év januárjában megfordult a helyzet, s a külkereskedelmi mérleg hiánya is nagyobb lett a 2003 első hónapjában regisztráltnál. A külkereskedelem alakulása a pesszimistább elemzőket igazolta, a deficit 198,1 millió eurót tett ki, ami 115,4 milliós romlás egy év alatt. Az elemzői várakozások meglehetősen széles skálán szórtak: 35 millió euró hiánytól egészen 250 millió euróig. Az ipari termelés alakulása és az eurózóna lassulása előre vetítette a vártnál rosszabb januári exportteljesítményt – mondta Barcza György a NAPI Online-nak. Szerinte elvileg a kivitelnél gyorsabban bővülő import malmára hajthatta a vizet az első két havi magas költségvetési hiány. Az ugyanakkor kedvező lenne, ha a behozatalt a beruházási célú import húzta volna fel. Idén a külkereskedelem jelentheti a legnagyobb kockázatot, mivel ha nem megy a nettó export, annak a GDP növekedését is visszafogó következményei lehetnek – vélekedett Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír szakértője. Mindenesetre a januári külkeradat nem oszlatta el a növekedési ütem korrekciójának veszélyét.
Az év első hónapjában a KSH által közölt előzetes adatok szerint Magyarország kivitelének értéke 852 milliárd forintot tett ki, a behozatal értéke 901 milliárd forintra rúgott. Az export értéke 4,0, míg az importé 7,1 százalékkal növekedett a 2004. januári értékekhez képest. Euróban számolva az export 11,6, az import 15,0 százalékkal bővült. Az elmúlt év utolsó negyedéhez képest az import növekedési üteme felülmúlta az exportét. A tavalyi utolsó negyedben a termékek és szolgáltatások kivitele lényegesen gyorsabban bővült (14,0 százalék), mint a behozatala (9,5 százalék).
