Az élelmiszer-kereskedelmi láncok árversenyének áldozatává válhatnak a molnárok és a pékek, akik a költségnövekedés ellensúlyozására 10–15 százalékos áremelést tartanának szükségesnek a liszt, illetve a pékáruk esetében – véli a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) és a Magyar Pékszövetség. A két szervezet egyaránt nehezményezi a kereskedelmi láncok beszerzési ár, illetve önköltség alatti értékesítési gyakorlatát, amelyet különben az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény is tilt.
Véleményük szerint az eseti bejelentések alapján kivetett néhány millió forintos bírságok nem visszatartó erejűek, a beszerzési ár alatti értékesítést nem szüntetik meg sem a liszt, sem a pékáruk esetében. Emiatt arra kérik az agrár- és gazdasági tárca vezetőit, hogy teremtsenek olyan jogszabályi környezetet, amely esélyt ad a tisztes ipar és kereskedelem gyakorlására. A szövetségek szerint a beszerzési ár alatti értékesítés kapcsán a bejelentéssel nem nekik kellene élniük, hanem az ilyen eseteket az államnak hivatalból kellene feltárnia és megtennie a szükséges lépéseket. A szervezetek bejelentése nyomán ugyanis az adott terméket beszállító céget az érintett kereskedőlánc kilistázhatja, azaz a társaság nem szállíthat tovább oda.
Kedden a budaörsi Tesco és Cora 35-35, az Auchan 36 forintért kínálta az egy kilogrammos lisztet, pedig azok a kereskedők, akik 52 forint alatt adják a lisztet, beszerzési áron alul értékesítenek – mondta Makay György, a Gabonaszövetség főtitkára. Zsömlét 4 forintért, kenyeret 69 forintért is kínálnak már vevőcsalogatóként az áruházláncok, pedig a Magyar Pékszövetség adatai szerint tavaly egy kilogramm fehér kenyér előállítási költsége 120–125 forint között mozgott, míg a zsömlét 10,5–11 forintért lehetett előállítani. Werli József, a pékszövetség szakmai titkára szerint a sütőipar helyzetét tovább nehezíti, hogy a Tesco, a Metro, az Auchan és a Cora után az egyetlen magyar kézben lévő kiskereskedelmi lánc, a CBA is saját sütödét állít üzembe.
Visszautasítja a péksütemények beszerzési ár alatti értékesítésének vádját az Auchan – mondta a NAPI Gazdaságnak Gillemot Katalin, a cég igazgatói asszisztense. Az üzletlánc minden egységében külön gazdálkodó szervezetként működnek a pékségek, így aligha képzelhető el, hogy ezek beszerzési ár alatt értékesítenek. A cég kiemelt termékként kezeli a péksüteményeket, ezért telepített minden üzletébe modern, gépesített sütödéket. Ezek minél nagyobb mennyiséget állítanak elő, annál gazdaságosabban működnek. Danks Emese, a Tesco-Global Áruházak Rt. szóvivője csatlakozott ehhez; véleménye szerint a hipermarketek esetében nincs szállítási és üzletbérlési költség, illetve az alapanyagot rendkívül nagy tételben, így kedvezőbb beszerzési áron vásárolják. Emiatt tudják olcsóbban kínálni a péksüteményeket.
